• Nowe stawki na świadczenia stomatologiczne wprowadziło zarządzenie prezesa NFZ z 5 kwietnia 2023 r. To efekt wielomiesięcznych starań samorządu lekarskiego
 • Największe korekty dotyczą procedur chirurgii stomatologicznej i periodontologii
 • Prace nad poprawą wyceny w różnych dziedzinach stomatologii, m.in. w protetyce nadal trwają, jak podkreśla Paweł Barucha, wiceprezes NRL ds. lekarzy dentystów, przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL
 • W sumie na nowe  wyceny świadczeń stomatologicznych NFZ przeznaczy dodatkowo  blisko 410 mln zł rocznie 

Weszły nowe wyceny u dentysty na NFZ. Nowe stawki już obowiązują

Sytuacja w "publicznej" stomatologii nieco się poprawiła, po 5 kwietnia 2023 r., gdy ukazało się  zarządzenie prezesa NFZ wprowadzające nowe warunki zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne.

Po wielu miesiącach starań ze strony samorządu lekarzy i lekarzy dentystów udało się w końcu wprowadzić wyższe wyceny. W części przypadków są one nawet kilkukrotnie wyższe od dotychczasowych, w części ten wzrost jest zdecydowanie mniejszy. Tak, czy inaczej progres jest ewidentny, komentował zmiany dla infodent24.pl Paweł Barucha, wiceprezes NRL ds. lekarzy dentystów, przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL.

To jednak nie koniec zmian, bo jak zapowiada Paweł Barucha "pozostały pewne uchybienia, które należałoby skorygować, ale zmiany stopniowo będą wprowadzane .. w grze są już wyceny świadczeń z zakresu protetyki. Stosowne prace w AOTMiT zostały wykonane, a to jest dobra podstawa do wdrożenia zmian w wycenie świadczeń, tak jak to się stało w przypadku chirurgii stomatologicznej i periodontologii.

Protetyka i stomatologia zachowawcza także do korekty

Po protetyce przyjdzie czas na stomatologię zachowawczą. To oczywiście bardzo obszerny zakres świadczeń i chociażby dlatego zainteresowani będą musieli się uzbroić w cierpliwość, aczkolwiek temat z pewnością nie zostanie zaniechany, podkreślał wiceprezes NRL ds. lekarzy dentystów.

- Gros wyższych wycen, przypomnę negocjowanych nie miesiącami, a wręcz latami, skonsumowanych zostało w ostatnim okresie, a to z uwagi na dramatycznie wysokie koszty utrzymania praktyk stomatologicznych. Chodzi przede wszystkim o niebotyczne koszty energii elektrycznej, a pamiętajmy, że w zasadzie każdy gabinet stomatologiczny jest nie byle jakim klientem zakładów energetycznych. Na ten wzrost nakładają się zdecydowanie wyższe koszty zakupów, zaczynając od najprostszych materiałów higienicznych i eksploatacyjnych, do zawsze drogich materiałów stosowanych w leczeniu, po przybory, narzędzia, a na urządzeniach i sprzęcie kończąc, ocenia rozmowie z infodent24.pl dr n. med. Dariusz Paluszek wiceprezes ORL w Warszawie, przewodniczący KS tej Rady.

Jakość usługi stomatologicznej musi kosztować 

Jak podkreśla dr Dariusz Paluszek każdy kolejny rachunek, trafiający na biurko lekarza dentysty, różni się kwotą od poprzedniego. W tym przypadku nie ma mowy o wielomiesięcznych negocjacjach, dotyczących zastosowanych przez dostawcę wyższych stawek. Nikt nie stawia pytań, czy skala wzrostów jest uzasadniona. Rachunki trzeba płacić bez względu na takie, czy inne przychody z kontraktów.

Pamiętajmy, że NFZ jest bardzo wymagającym partnerem, żąda i egzekwuje wysokie standardy realizowanych usług. To wszystko kosztuje. Po drugiej stronie są cały czas niedoszacowane wyceny procedur stomatologicznych.

Sytuacja jest wyjątkowo niekomfortowa dla właścicieli gabinetów stomatologicznych. Obecnie nie ma mowy, aby praktyka stomatologiczna, funkcjonująca poza dużymi aglomeracjami, mogła utrzymać się bez kontraktu z NFZ, ostrzega wiceprezes ORL w Warszawie.

Nowa wycena świadczeń na NFZ. Kolejki się nie skrócą

Nowe wyceny to nie wszystko. Dostęp do leczenia na NFZ utrudni wprowadzona zasada obniżania wycen pakietów. Zgodnie z nowym zarządzeniem, w przypadku realizowania podczas jednej wizyty więcej niż jednego pakietu świadczeń - wycena najwyżej punktowanego pakietu rozliczana będzie ze współczynnikiem 1,0, kolejnych pakietów - ze współczynnikiem 0,8. Nie trudno zgadnąć, że skłonność do realizowania podczas jednej wizyty szeregu pakietów nie będzie najwyższa, a to wydłuży kolejki oczekujących na leczenie, wskazuje dr n. med. Dariusz Paluszek.

Stawki dawne i obecne w leczeniu stomatologicznym na NFZ

Katalog jednostkowych świadczeń stomatologicznych: 

 • Całkowite opracowanie i odbudowa ubytku zęba na 1 powierzchni: było 38,  jest 45.
 • Całkowite opracowanie i odbudowa ubytku zęba na 2 powierzchniach: było 43,  jest 54.
 • Całkowite opracowanie i odbudowa rozległego ubytku na 2 powierzchniach: było 50, jest 71.
 • Całkowite opracowanie i odbudowa rozległego ubytku na 3 powierzchniach: było 61, jest 74.
 • Wypełnienie ubytku korony zęba mlecznego: było 50,  jest 52.

Zmiany w katalogu pakietów świadczeń stomatologicznych: 

Usunięcie złogów nazebnych z 1/2 łuku zębowego (pacjent w I lub II stadium choroby przyzębia lub zapaleniem dziąseł) zapowiadana stawka 71, jest 44.

Usunięcie złogów nazebnych z 1/2 łuku zębowego (pacjent w III lub IV stadium choroby przyzębia lub zapaleniem dziąseł) miało być 143, jest 88.

Niektóre zmiany w charakterystyce pakietów świadczeń stomatologicznych:

Dołożono:

 • Unieruchomienie zębów ligaturą drucianą lub założenie szyny drucianej (nazębnej) przy zwichnięciach, reimplantacjach lub transplantacjach zębów, również założenie szyny przy zapaleniu kości, operacjach plastycznych lub resekcjach oraz szynowanie nieuszkodzonej, przeciwstawnej szczęki lub żuchwy (218).
 • Usunięcie złogów nazebnych z 1/2 łuku zębowego u pacjenta w III lub IV stadium choroby przyzębia lub zapaleniem dziąseł (44).
 • Badanie lekarskie stomatologiczne, które obejmuje również instruktaż higieny jamy ustnej: było 11, jest 56.

Wprowadzono zasadę, że w przypadku wskazania do rozliczenia podczas jednej wizyty więcej niż jednego pakietu świadczeń, wycena najwyżej punktowanego pakietu rozliczana będzie ze współczynnikiem 1,0, zaś wycena kolejnych pakietów ze współczynnikiem 0,8.

NFZ informuje, że nowe zarządzenie ma głównie na celu nową wycenę świadczeń chirurgii stomatologicznej, periodontologii oraz niektórych innych świadczeń gwarantowanych pakietami, a w przypadku stomatologii zachowawczej - nowa wycena uwzględnia wykorzystanie glassjonomerów i zrezygnowanie z wypełnień amalgamatowych.

NFZ zapewnia, że nowy sposób finansowania stomatologicznych świadczeń gwarantowanych pakietami oraz wysoka wycena pakietów - są pierwszym etapem zmian planowanych w odniesieniu do wszystkich stomatologicznych świadczeń gwarantowanych.

Skutek finansowy zmian wprowadzonych zarządzeniem (wg szacunków Ministerstwa Zdrowia) - wyniesie ok. 410 mln zł rocznie.

Zarządzenie prezesa NFZ NR 60/2023/DSOZ z 5 kwietnia 2023 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne