PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Wesołych Świąt i umyj zęby!

Autor: miro • Źródło: ms
26-12-2020, 07:40
Wesołych Świąt i umyj zęby! Instrukcja mycia zębów dla sportowców
Do brytyjskich olimpijczyków i paraolimpijczyków dotarły kartki świąteczne z najlepszymi życzeniami z okazji świąt bożonarodzeniowych, a wraz z nimi … instrukcje mycia zębów.

Po co sportowcom wysłano informacje z zasadami utrzymania higieny jamy ustnej w okresie świątecznym? Po to, aby zmniejszyć liczbę straconych dni treningowych.

W 2019 r. Angielski Instytut Sportu (EIS) stwierdził, że pokaźny odsetek spośród 1200 sportowców, których wspiera Instytut, w pierwszych dwóch tygodniach stycznia traci łącznie ok. stu dni treningowych z uwagi na wizyty u dentysty.

- Sportowcy spędzają w Święta Bożego Narodzenia zdecydowanie więcej czasu przy stole niż zazwyczaj, a gdy wracają - tracą sporo czasu na wizyty u dentysty, tak dzieje się co roku w pierwszych tygodniach stycznia - powiedziała dr Anita Biswas, kierownik medyczny zespołu zdrowia sportowców EIS.

- Kilka lat temu zdecydowaliśmy przeciwdziałać tej sytuacji. Uruchomiliśmy akcję wysyłki świątecznych prezentów. Każda paczka zawierała środki do mycia rąk, płukania jamy ustnej i odrobinę …. czekolady. Chociaż mówimy o higienie jamy ustnej, włożyliśmy też trochę łakoci, bo kto nie lubi słodyczy powiedziała dr Anita Biswas. - Mam tylko nadzieję, że obdarowani nie zapomną o częstym myciu zębów - dodała.

Głównym powodem pierwszej wysyłki w 2019 r. było przekazanie sportowcom informacji, które zasadniczo przypominałyby im o unikaniu chorób w okresie Bożego Narodzenia. Efekt okazał się imponujący, oprócz odzyskania stu dni treningowych, EIS zaobserwował 60 proc. spadek zachorowań wśród sportowców w pierwszych dwóch tygodniach stycznia (w porównaniu z rokiem poprzednim).

W 2020 r. założono, że wszyscy doskonale wiedzą o zasadach mycia rąk, EIS skierował całą uwagę na dbałość o zdrowie jamy ustnej. Częściowo z powodu badań sugerujących, że płukanie gardła za pomocą określonego rodzaju płynów zmniejsza ryzyko zakażenia wirusami, a częściowo z powodu ograniczania straconych dni treningowych, kiedy to sportowcy muszą odwiedzać dentystę.

Paczki świąteczne, wysyłane sportowcom, zawierają instrukcje dotyczące zasad higieny jamy ustnej i stosowania płynu do płukania ust.

Nie jest to pierwszy prezent, jaki sportowcy otrzymali w 2020 r. W związku z planowanymi Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio (w lipcu), wysłano uczestnikom olimpiady paczki, które miały pomóc im utrzymać odpowiednią higienę w samolocie, w tym: chusteczki do stołów i podłokietników, spraye do płukania ust i piankę do rąk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH