PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Wciąż nie wiadomo ilu dentystów kształcić będą SUM i PUM

Autor: Łukasz Sowa
19-08-2013, 04:37
Wciąż nie wiadomo ilu dentystów kształcić będą ŚUM i PUM (foto: Fotolia/PTWP)
Wciąż nie wiadomo ilu dentystów kształcić będą ŚUM i PUM (foto: Fotolia/PTWP)
Nie jest jasne czy limity przyjęć na I rok studiów na kierunku lekarsko dentystycznym, ogłoszone przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach oraz przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, zostaną ostatecznie zaakceptowane.

W Dzienniku Ustaw próżno szukać rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko dentystyczny w roku akademickim 2013 2014. Oczywiście znany jest projekt tego rozporządzenia, ale jak wiadomo projekt to co innego niż obowiązujące prawo.

Problem w tym, że do projektu tego wniósł zastrzeżenia minister finansów, który zauważył, że limity przyjęć na kierunku lekarsko dentystycznym ogłoszone przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach są o 2,2 proc. wyższe niż w poprzednim roku akademickim, a przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie - aż o 12,2 proc.

W przypadku kierunku lekarsko - dentystycznego limit przyjęć na rok akademicki 2013/2014 w obu uczelniach byłby wyższy o 69 miejsc. W zakresie studiów prowadzonych w formie stacjonarnej w języku polskim wzrost byłby jednak zdecydowanie mniejszy (o 9 miejsc).

Tymczasem zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572 7. późn. zm.) o zwiększeniu liczby studentów studiów stacjonarnych w uczelni publicznej powyżej 2 proc. ogólnej liczby studentów studiów stacjonarnych studiujących w poprzednim roku akademickim może zadecydować minister szkolnictwa wyższego albo właściwy minister nadzorujący uczelnię, ale po konsultacji z ministrem szkolnictwa wyższego.

Minister finansów chciał wiedzieć czy deklarowane wzrosty przyjęć w obu uczelniach na kierunku lekarsko - dentystycznym nie spowodują konieczności zwiększenia dotacji z budżetu państwa. Ministerstwo Finansów gwarantuje sobie prawo do zajęcia ostatecznego stanowisko w sprawie limitu przyjęć dopiero po wyjaśnieniu finansowych skutków zgłoszonych propozycji. Minister finansów chce mieć pewność, czy aby budżet państwa nie będzie musiał wykładać pieniądze na kształcenie przyszłych dentystów, nawet gdyby to studenci sami pokrywali koszty nauki.

Podobna sytuacja występuje na kierunkach lekarskich ŚUM i PUM, gdyż na nich w roku akademickim 2013/2014 ma kształcić się łącznie o 70 osób więcej niż w roku akademickim 2012/2013.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH