PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Warszawska Szkoła Epidemiologii i Prewencji Nowotworów z patronatem PTS

Autor: miro • Źródło: PTS
13-01-2023, 11:32
Warszawska Szkoła Epidemiologii i Prewencji Nowotworów z patronatem PTS Szkolenie w wykrywaniu nowotworów głowy i szyi Fot. AdobeStock
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne objęło patronatem działalność Warszawskiej Szkoły Epidemiologii i Prewencji Nowotworów.
  • PTS objęło patronatem kurs o roli lekarza dentysty w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów głowy i szyi oraz opiece stomatologicznej nad pacjentem onkologicznym
  • W Polsce notuje się 11 tys. diagnoz nowotworów głowy i szyi w skali roku. W ciągu ostatnich 10 lat liczba pacjentów, u których wykryto nowotwory z tej grupy wzrosła o 25 proc.
  • Lekarz dentysta, dla pacjentów ze zmianami nowotworowych w jamie ustnej - jest tzw. lekarzem pierwszego kontaktu 

Kurs wykrywania nowotworów głowy i szyi

Kurs stacjonarny dla lekarzy dentystów „Rola lekarza dentysty w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów głowy i szyi oraz opiece stomatologicznej nad pacjentem onkologicznym przed, w trakcie i po leczeniu przeciwnowotworowym” odbędzie się 21 stycznia 2023 r.

Kurs zaplanowano w Centrum Edukacyjno - Konferencyjne przy ul. W.K. Roentgena 5, w Warszawie.

Dla pierwszych pięciu członków PTS, zainteresowanych wzięciem udziału w kursie, Zarząd Główny PTS ufundował bezpłatne zaproszenia.

Osoby zainteresowane uzyskaniem bezpłatnego zaproszenia proszone są o kontakt na adres: jolanta.pilarska@pts.net.pl

Cel kursu:

Przygotowanie lekarzy dentystów do prowadzenia edukacji pacjentów oraz zwiększenie zaangażowania w proces wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi, a także zwiększenie wiedzy na temat postępowania w przypadku pacjenta przed, w trakcie, i po leczeniu przeciwnowotworowym.

Kurs rekomendowany jest dla lekarzy dentystów

Rosnące zagrożenie nowotworami głowy i szyi

Nowotwory głowy i szyi (NGiS) zajmują szóste miejsce w rankingu częstości występowania w Europie – każdego roku diagnozuje się ponad 150 tys. nowych przypadków.

W Polsce jest to 11 tysięcy diagnoz w skali roku. W ciągu ostatnich 10 lat liczba pacjentów, u których wykryto nowotwory z tej grupy wzrosła aż o 25 proc.

Główne czynniki ryzyka NGiS to picie alkoholu i palenie papierosów. Poprzez zmianę zachowań zdrowotnych można obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory głowy i szyi, czas spędzony z pacjentem w gabinecie daje możliwość prowadzenia tzw. minimalnej interwencji w zakresie prewencji pierwotnej NGiS.

Większość nowotworów głowy i szyi wykrywana jest na późnym etapie choroby, co znacząco zmniejsza szanse pacjenta na wyleczenie. Lekarz dentysta, w przypadku zmian nowotworowych w jamie ustnej, jest tzw. lekarzem pierwszego kontaktu; jako pierwszy może zaobserwować niepokojące zmiany i skierować pacjenta do lekarza onkologa.

Program kursu 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH