PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Warszawa: na Targówku dbają o zęby młodzieży szkolnej

25-07-2013, 00:01
Warszawa: na Targówku dbają o zęby młodzieży szkolnej (foto: sxc.hu)
Warszawa: na Targówku dbają o zęby młodzieży szkolnej (foto: sxc.hu)
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa - Targówek wie jak dbać o poprawę stanu zdrowia jamy ustnej najmłodszych i wie, że to rzecz istotna, tym bardziej, że uwidacznia się niekorzystna tendencja wzrostowa liczby dzieci z usuniętymi zębami stałymi z powodu próchnicy. W Polsce, jednym z nielicznych krajów świata, nie udało się dotychczas znacząco obniżyć zapadalności na próchnicę. Co w tej sytuacji?  Na Targówku uruchomiono program zdrowotny dla uczniów klas drugich. Okazuje się, że przy powszechnym braku pieniędzy na profilaktykę jest to możliwe

.

Cele programu:

- obniżenie częstości występowania próchnicy u dzieci i młodzieży oraz poprawa ich jakości życia;

- oddziaływania prozdrowotne ukierunkowane na ochronę przed próchnicą;

- kształtowanie postaw prozdrowotnych i rozwijanie właściwych nawyków higienicznych u uczniów klas drugich szkół podstawowych;

- zapewnienie niezbędnej profilaktyki fluorkowej poprzez wykształcenie nawyku dwukrotnego prawidłowego szczotkowania zębów pastą z fluorem w ciągu dnia.

Akcję informacyjną o programie wśród opiekunów uczniów klas drugich przeprowadzają każdego roku szkolnego koordynatorzy programu podczas spotkań organizowanych przez szkołę. Oznacza to, że ok. 12 tys. dzieci klas drugich szkół podstawowych w każdym roku szkolnym wziąć może udział w programie, który jest realizowany w szkołach lub w zakładach opieki zdrowotnej (w zależności od możliwości).

Po wykonanym badaniu opiekun dziecka zostaje poinformowany o stanie zdrowia i potrzebach zdrowotnych z zakresu profilaktyki zdrowia jamy ustnej (badanie indywidualne).

Każdy opiekun dziecka, u którego zostanie zdiagnozowana choroba próchnicowa, otrzymuje informację o dalszej możliwości leczenia zębów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   profilaktyka   świadczenia gwarantowane   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH