PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Walka z wykluczeniem stomatologicznym Polaków

Autor: miro • Źródło: ms
17-09-2021, 15:24
Walka z wykluczeniem stomatologicznym Polaków Kampania społeczna „Trzecie zęby nie wyrosną” -
Kampania społeczna - pod hasłem „Trzecie zęby nie wyrosną” - ma zwrócić uwagę na katastrofalną sytuację polskiej stomatologii, a jednocześnie uświadomić pacjentom, jak ważną rolę dla ich zdrowia odgrywają zdrowe zęby.
  • Chore zęby i śluzówki mogą powodować wiele chorób ogólnoustrojowych – prof. Tomasz Guzik, kardiolog.

  • Zdrowe zęby mają wpływ na rozwój dziecka, na cały jego układ odpornościowy, na układ krążenia, a nawet na rozwój psychiczny i intelektualny - pediatra, Paweł Grzesiowski.

  • Lekarz dentysta pełni rolę onkologa pierwszego kontaktu, dlatego konieczne jest właściwe szkolenie tej grupy lekarzy - dr hab. Mariusz Szuta, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej. 

Zaniedbania w obszarze jamy ustnej mogą prowadzić do poważnych chorób układu krążenia (w tym zawałów), chorób reumatycznych a także onkologicznych. Jednocześnie nakłady na publiczne świadczenia w zakresie stomatologii od lat nie wzrastają, brakuje gabinetów szkolnych, a tak zwana publiczna opieka stomatologiczna w zasadzie przestaje istnieć.

Nie ma pomysłu na stomatologię "na NFZ"

- Smutną informacją jest publikacja projektu dokumentu rządowego „Zdrowa Przyszłość”, czyli strategii dla ochrony zdrowia na lata 2021-2027, w którym na 237 stronach nie ma ani jednego słowa na temat stomatologii. To nie jest normalne – mówi Andrzej Cisło, pomysłodawca akcji, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Kampania za pomocą mediów, w tym internetowych, ma dotrzeć nie tylko do jak największej liczby pacjentów, ale także zwrócić uwagę rządzących.

– Tą kampanią chcemy upomnieć się o przywrócenie właściwego miejsca polskiej stomatologii w ochronie zdrowia, oraz zwrócić uwagę rządzących na to, w jakich warunkach lekarzom dentystom przyszło pracować – mówi Andrzej Cisło.

Stomatologia dziecięca bez sukcesów

Nawet tak „flagowy” segment opieki jak stomatologia dzieci i młodzieży nie może liczyć na należyte wsparcie. A tu, jeśli utracimy bazę gabinetów, odzyskanie jej potrwa długie lata. Można zapisać w dowolnej ustawie nielimitowane świadczenia dla dzieci. Problem w tym, że musi być najpierw gabinet z umową z NFZ, aby udzielał nielimitowanych świadczeń. Tymczasem kolejne OW NFZ ogłaszają konkursy uzupełniające i unieważniają je zaraz z powodu braku ofert.

Należy pamiętać, że:
- 98 proc. Polaków zmaga się z próchnicą;
- w grupie 6-9 lat próchnicę ma 88 proc. dzieci;
- zaawansowane stadium tej choroby diagnozuje się już u co trzeciego sześciolatka.

Tymczasem NFZ przeznacza rocznie na leczenie jednego pacjenta 52 zł.

Marginalizacja stomatologii w ochronie zdrowia trwa od lat, przejawia się to zarówno w udziale środków publicznych przeznaczanych na leczenie stomatologiczne, jak i coraz trudniejszym dostępem do specjalizacji dla lekarzy dentystów.

Chore zęby, chory organizm

SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   kontraktowanie   Andrzej Cisło  

POLECAMY W SERWISACH