PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Walka z paleniem tytoniu. Są nowe wytyczne dla lekarzy

Autor: nieck • Źródło: en
30-05-2022, 16:30
Walka z paleniem tytoniu. Są nowe wytyczne dla lekarzy Porada na temat zerwania z nałogiem dla każdego palacza Fot. Shutterstock
Wytyczne dla lekarzy jak postępować w walce z uzależnieniem tytoniowym opracował zespół ekspertów. W Polsce pali co trzeci dorosły mężczyzna oraz co piąta kobieta. To choroba, od której trudno się na stałe uwolnić.
 • W przypadku każdego pacjenta należy odnotowywać w dokumentacji medycznej informację o używaniu wyrobów tytoniowych. Informację tę należy aktualizować w czasie każdej wizyty
 • Uzależnienie od nikotyny jest chorobą, dlatego postępowanie po jej rozpoznaniu powinno być takie samo, jak w przypadku każdej innej choroby przewlekłej.
 • Porady jak rzucić palenie tytoniu powinny być udzielane wszystkim osobom palącym przez pracowników opieki zdrowotnej
 • Porada na temat zerwania z nałogiem (niezależnie od jego intensywności) udzielona przez lekarza lub pielęgniarkę sprawia, że rośnie  prawdopodobieństwo zaprzestania palenia w ciągu 6 miesięcy

Pali co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta

Leczenie zespołu uzależnienia od tytoniu jest nadal dużym wyzwaniem dla klinicystów, jak i całego systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Pomoc i poradnictwo osobom palącym powinny odbywać się na wielu etapach i być prowadzone multidyscyplinarnie, tj. przez wszystkich członków zespołu medycznego: lekarzy pierwszego kontaktu, lekarzy specjalistów, lekarzy dentystów i innych pracowników medycznych, wskazuje Naczelna Izba Lekarska.

Mimo że blisko czterdzieści lat temu  częstość palenia tytoniu w Polsce zaczęła się stopniowo zmniejszać, jednak w ostatnim okresie trend ten uległ zahamowaniu. Obecnie  pali co trzeci dorosły mężczyzna oraz co piąta kobieta. 

Biorąc pod uwagę konsekwencje zdrowotne palenia tytoniu jest to nadal największe wyzwanie zdrowia publicznego.

NIL podaje najnowsze rekomendacje opracowane przez panel ekspertów, które mają sprawić, by walka z nikotynizmem mogła być efektywniejsza.

Dokumentacja medyczna. Ważna aktualizacja informacji

W przypadku każdego pacjenta należy odnotowywać w dokumentacji medycznej informację o używaniu wyrobów tytoniowych. Informację tę trzeba aktualizować w czasie każdej wizyty.

Uzależnienie od nikotyny jest chorobą, dlatego postępowanie, po jej rozpoznaniu zawartym w dokumentacji medycznej, ma być takie samo, jak w przypadku każdej innej choroby przewlekłej.

Trudno radykalnie zerwać z nałogiem, powracanie do palenia tytoniu jest  powszechne, dlatego informacja o paleniu papierosów powinna być regularnie uaktualniana.

Rada jak rzucić palenie - udzielona przez stomatologa - skuteczna

Każdy pracownik opieki zdrowotnej powinien udzielać porad o zaprzestaniu palenia wszystkim osobom palącym. 

Porada na temat zerwania z nałogiem (niezależnie od jego intensywności) udzielona przez lekarza lub pielęgniarkę w porównaniu z brakiem porady lub zwykłą opieką sprawia, że rośnie  prawdopodobieństwo zaprzestania palenia w ciągu 6 miesięcy. Im częstsze interwencje pracowników medycznych, tym lepszy efekt. 

Równie skuteczna (wg badań naukowych) bywa interwencja lekarza dentysty w porównaniu do zwykłej opieki oraz krótkiej lub bardzo krótkiej porady, udzielonej poza gabinetem stomatologicznym. 

Interwencja antytytoniowa

Porada (minimalna interwencja antytytoniowa ) polega na pięciu krokach (zasada 5P):

 • pytanie każdego pacjenta o to czy pali tytoń,
 • poradzenie w empatyczny sposób, aby pacjent zaprzestał palenia, podkreślając wynikające z tego korzyści oraz zagrożenia związane z trwaniem w nałogu,
 • poznanie gotowości pacjenta do zaprzestania palenia,
 • pomoc w doborze odpowiedniego leczenia farmakologicznego i skierowanie do miejsca, gdzie może uzyskać wsparcie behawioralne np. w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym,
 • zaplanowanie wizyt kontrolnych.

Skrócona wersja porady, czyli interwencja w trzech krokach:

 • zapytanie o palenie,
 • poradzenie aby pacjent zaprzestał palenia,
 • skierowanie go do miejsca, w którym otrzyma intensywne wsparcie np. poradni antynikotynowej lub Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.

Co robić, gdy pacjent nie chce przestać palić:

 • poproszenie chorego o zastanowienie się czy i dlaczego zaprzestanie
  palenia mogłoby być dla niego ważne,
 • określenie przez pacjenta ryzyka dalszego palenia
 • odkrycie korzyści z zaprzestania palenia,
 • zastanowienie się, jakie dostrzega przeszkody na drodze do abstynencji, 
 • powtarzanie interwencji przy każdej możliwej okazji.

Warto pamiętać, że siłą minimalnej interwencji jest jej powtarzalność, albowiem gotowość pacjentów do zaprzestania palenia nie jest stała w czasie i może zmienić się nawet w ciągu kilku tygodni.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NIL   WHO   palenie tytotniu  

POLECAMY W SERWISACH