PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Walka z koronawirusem pastą do zębów. Badania naukowe

Autor: nieck • Źródło: Int. Dent. J./infoDENT24.pl
29-11-2022, 07:47
Walka z koronawirusem pastą do zębów. Badania naukowe Jony metali w paście do zębów pomagają walczyć z koronawirusem Fot. AdobeStock
Naukowcy testowali wpływ past do zębów na koronawirusy, takie jak SARS-CoV-2. Badano czy krótkoterminowo  te środki do higieny jamy ustnej mogą zmniejszyć miano wirusa SARS-CoV-2 w ślinie. Wyniki publikuje  International Dental Journal.
  • Badano wpływ past do zębów o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych na ilość koronawirusów w ślinie chorych na COVID-19.
  • Czynnikiem aktywnym były jony metali wchodzące w skład pasty do zębów, cynku oraz cyny
  • Bezpośrednio po umyciu zębów stosowanie przeciwbakteryjnych past do zębów zmniejsza ilość cząsteczek wirusa w ślinie pacjentów z COVID-19.

Ilość wirusów SARS-CoV-2 w ślinie. Badanie wpływu past do zębów

Nie jest znany wpływ past do zębów na wirusy, atakujące drogi oddechowe. Wykonano badanie mające ocenić na ile pasta do zębów może obniżyć ilość koronawirusa w ślinie  pacjentów z COVID-19. Wykorzystano pasty o potencjalnych właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych bazując wchodzących w ich skład jonach metali, informuje International Dental Journal.

Impulsem do rozpoczęcia prac były wyniki ostatnich badań, z których wynika, że SARS-CoV-2 jest obecny w płynie dziąsłowym. Ten fakt pozwala zakładać, że cząsteczki wirusa SARS-CoV-2 kolonizują biofilm jamy ustnej na powierzchni zębów, a jego rezerwuarem może być zarówno ślina jak płytka nazębna. O ile potwierdzono, że przeciwbakteryjne płukanki do ust skutecznie eliminują wirusowego patogena  ze środowiska jamy ustnej, to do tej pory nie wykonano analogicznych badań pas do zębów.

Jony metali w paście do zębów. Działają przeciwbakteryjnie

Fluorek cyny hamuje glikolizę w komórkach bakterii i w połączeniu z fluorem zapobiega gromadzeniu się naddziąsłowej płytki nazębnej i kamienia nazębnego oraz zmniejsza stany zapalne dziąseł. Wykazano, że pasta do zębów zawierająca fluorek cyny stabilizowana fosforanem cynku znacznie poprawia kontrolę płytki nazębnej, tworzenie się kamienia nazębnego , nadwrażliwość zębiny i zapalenie dziąseł.

Nie brakuje także dowodów, że tlenek cynku w połączeniu z cytrynianem cynku  skuteczniej walczy z drobnoustrojami w jamie ustnej. 

Dodatkowo cynk uznano za ważny element kontroli zakażenia COVID-19 ze względu na jego właściwości przeciwwirusowe, a także stymulację układu odpornościowego i hamowanie stresu oksydacyjnego, które zaobserwowano u pacjentów stosujących suplementy cynku.

Po szczotkowaniu zębów. SARS-CoV-3 cztery razy mniej w ślinie

Pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19 (w sumie 83 osoby) zostali poinstruowani, by szczotkować zęby jedną z trzech past do zębów:

  • zawierającą 0,96 proc. cynku (tlenek cynku, cytrynian cynku),
  • z 0,5 proc.  fluorkiem cyny (SnF2),
  • środkiem bez właściwości przeciwbakteryjnych (grupa kontrolna).

Próbki śliny od tych pacjentów pobierano kilkakrotnie: 

  • przed szczotkowaniem zębów,
  • natychmiast po zastosowaniu pasty
  • w 30 min. po szczotkowaniu,
  • w 60 min. po szczotkowaniu.

Miano wirusa SARS-CoV-2 mierzono w próbkach śliny techniką łańcuchowej reakcji polimerazy w czasie rzeczywistym. Za klinicznie skuteczną uważa się zmianę krotności miana ≥2.

Okazało się, że pasta do zębów zawierająca cynk ogranicza ilość wirusa SARS-CoV-2 ponad 4-krotnie natomiast po umyciu zębów, ponad 2,3-krotnie po upływie 30 min i 1,4-krotnie w godzinę po szczotkowaniu.

Natomiast pasta do zębów zawierająca fluorek cyny  ograniczała miano koronawirusa blisko 2,3-krotnie natychmiast po zastosowaniu preparatu i w 30 min po szczotkowaniu, a tylko niespełna 0,8-krotnie w godzinę po umyciu zębów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pasta do zębów   badania naukowe   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH