PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Walka o uprawnienia lekarzy z I stopniem specjalizacji. Jest dobrze więc po co coś zmieniać?

Autor: miro • Źródło: ms
22-01-2014, 09:16
Walka o uprawnienia lekarzy z I stopniem specjalizacji. Jest dobrze więc po co coś zmieniać? Walka o uprawnienia lekarzy z I stopniem specjalizacji. Jest dobrze więc po co coś zmieniać?
Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie zaapelowała do ministra zdrowia, aby ten umożliwił pracę w poradniach specjalistycznych posiadających kontrakt z NFZ lekarzom z pierwszym stopniem specjalizacji we wszystkich dziedzinach medycyny. Sławomir Neumann, sekretarz stanu w MZ uprzejmie odpowiedział, że widzi konieczność pełnego wykorzystania umiejętności lekarzy z I stopniem specjalizacji i dodał, że... tak jak jest, jest dobrze. Czy kwestia ta dotyczy także lekarzy dentystów? Dotyczy.

Zdaniem ORL w Szczecinie nieuzasadnionym jest nierówne traktowanie lekarzy i lekarzy dentystów posiadających pierwszy stopień specjalizacji, którzy w zależności od dziedziny medycyny mogą udzielać świadczeń opieki zdrowotnej w poradniach realizujących kontrakt z NFZ (także w oddziałach szpitalnych), lub takiej możliwości nie posiadają.
Lekarze dentyści ze specjalizacją pierwszego stopnia, pomimo kilkunastoletniej, a nawet kilkudziesięcioletniej praktyki, pozbawieni zostali możliwości pracy w poradniach posiadających kontrakt z NFZ.

Minister zdrowia odpowiada, że przeszkód w zatrudnianiu lekarzy dentystów z I stopniem specjalizacji nie widzi. Na podtrzymanie swoje tezy wyjaśnia, że rozporządzenie ministra zdrowia z 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 1082, z późn. zm.), jak również rozporządzenie ministra zdrowia z 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, określają tylko minimalne wymagania dla świadczeniodawców ubiegających się o zawarcie z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Tam jednak właśnie są sformułowane wymogi, zgodnie z którymi świadczeniodawcy w wielu przypadkach nie mogą zadowolić się współpracą jedynie z lekarzami posiadającymi I stopień specjalizacji.
Sławomir Neumann, sekretarz stanu w MZ uspokaja, że liczba i kwalifikacje personelu niezbędnego dla zapewnienia opieki lekarskiej we wszystkie dni tygodnia, są ustalane wyłącznie przez świadczeniodawcę.

Sławomir Neumann na podtrzymanie swojej tezy o niedyskryminowaniu lekarzy i lekarzy dentystów z I stopniem specjalizacji podaje szereg przykładów, wśród nich i taki oto.
Lekarz dentysta ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie protetyki stomatologicznej może pełnić funkcje lekarza dentysty w zakresie m.in.: wykonywania zatyczek do protezy gałki ocznej, naprawy i renowacji protezy twarzy, oraz wykonywania i zaopatrzenia w protezę nosa.

- Biorąc to pod uwagę informuję, iż rozporządzenia „koszykowe" z zakresu leczenia szpitalnego i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie uniemożliwiają lekarzom posiadającym I stopień specjalizacji udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a zakres świadczeń, których może udzielać lekarz posiadający I stopień specjalizacji jest szeroki - zapewnia Sławomir Neumann.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
specjalizacja   OIL w Gdańsku   Sławomir Neumann  

POLECAMY W SERWISACH