Uchwała, wdrażająca program utworzenia w pięciu wałbrzyskich szkołach gabinetów stomatologicznych, weszła w życie 21 maja 2015 r. Opieką stomatologiczną zostaną objęte dzieci z publicznych szkół podstawowych i gimnazjalnych. Program ma być realizowany w latach 2015 - 2017.
Maciej Żak, koordynator projektu i stomatolog z wieloletnim doświadczeniem twierdzi, że zatrudnieni dentyści powinni postawić na profilaktykę, ale oczywiście stomatolog miałby podejmować także leczenie, choć raczej nie powinno być to leczenie kanałowe.

- Na razie projekt będzie realizowany w pięciu szkołach, ale docelowo gabinetów stomatologicznych w szkołach ma być 15. Z czasem dostęp do nich będą miały dzieci ze wszystkich dzielnic miasta. Według radnego Marka Rząsowskiego, opieką stomatologiczną należałoby w niedalekiej przyszłości objąć wszystkie wałbrzyskie dzieci, a nie tylko te, które uczęszczają do szkół publicznych.

Radni twierdzą, że zadbają o to, aby dobór kadr do szkolnych gabinetów stomatologicznych był transparentny.

Przypomnijmy główne założenia programu:

Gabinety stomatologiczne mają być uruchomione w wybranych placówkach, wytypowanych na terenie Wałbrzycha. W 2015 r. powinno funkcjonować pięć takich placówek w: Publicznych Szkołach Podstawowych nr 5, 15, 17, 21 oraz w II Liceum Ogólnokształcącym. Tych pięć gabinetów powinno rozpocząć działalność 1 września 2015 r.

Udziałem w projekcie zainteresowana jest także Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która udostępnia nieodpłatnie nowoczesny gabinet dentystyczny, zlokalizowany na terenie WSZ.

Zakłada się, że wyposażenie pięciu pilotażowych gabinetów kosztować będzie ok. 540 tys. zł, a roczne ich utrzymanie ok. 1,2 mln zł.

W dwóch kolejnych latach (w 2016 i w 2017) uruchomionych zostanie od 12 do 15 placówek. Wszystkie będą tak samo wyposażone, mają być objęte takim samym systemem organizacyjnym i takim samym zestawem procedur. Szacuje się, że roczna opieka stomatologiczna we wszystkich tych gabinetach kosztować będzie 5 mln zł.

Z pomocy lekarzy dentystów mają korzystać wszystkie dzieci przedszkolne, w szkołach podstawowych i w gimnazjach: łącznie ok. 11 - 12 tys. osób.

Program będzie obejmował indywidualne działania edukacyjne, działania promocyjne, badania stomatologiczne i leczenie zachowawcze.

Dzieci dowiedzą się jak prawidłowo:
- dbać o higienę jamy ustnej,
- myć zęby,
- dopierać szczoteczki i pasty,
- stosować nici dentystyczne.

Słabym punktem tego programu jest fakt, że władze gminy liczą na jego wsparcie ze strony Ministerstwa Zdrowia i NFZ.
Więcej: walbrzyszek.com

Czytaj także: Wałbrzych sam zajmie się leczeniem zębów