Wadowickie władze powiatowe zadecydowały 15 lutego 2021 r. o likwidacji stomatologii (od 1 stycznia 2022 r.). Teraz właściciele lecznicy ją likwidują.

Specjalistyczna Przychodnia Stomatologiczna informuje: w związku z decyzją zarządu powiatu w Wadowicach z 15 lutego 2021 r. o nie wyrażeniu zgody na przedłużenie umowy najmu lokalu Specjalistycznej Przychodni Stomatologicznej jako niepotrzebnej na terenie powiatu uprzejmie informujemy, iż od 1 stycznia 2022 r. lecznica zostanie zlikwidowana. Jest to tylko i wyłącznie decyzja wadowickich władz powiatowych.

W 1971 r. trzej wadowiccy lekarze dentyści: Jan Zimmer, Edward Stanek i Tadeusz Hojdys uruchomili nowoczesną przychodnię stomatologiczną

Lecznica powstała przy ulicy Ogrodowej (obecnie Emilii i Karola Wojtyłów) na fundamentach, obiektu, który mieścił w XIX w. miejskie stajnie i wozownię.

Przez pół wieku w gabinetach przy Ogrodowej wykonano ok. 1 mln. zabiegów, w tym dziesiątki tysięcy protez. Dr Jan Rauch poinformował portal beskidzka24.pl, że przez wiele lat w ty miejscu wykonywano skomplikowane zabiegi, prowadzono również badania naukowe. Rozmówca portalu jest współautorem dwóch patentów (na obszar USA i na Europę) dotyczących zastąpienia kości ludzkiej specjalistycznym preparatem oraz profilaktyki.

Od 20 lat lecznicę prowadzą dr Jan Rauch oraz dr Joanna Jastrzębska. W rozmowie z portalem mamNewsa podają przyczyny zakończenia działalności. Jest nią decyzja Zarządu Powiatu w Wadowicach, na mocy której starostwo odstąpiło od przedłużenia umowy najmu po 2021 r. Tak więc z końcem tego roku przychodnia stomatologiczna przestanie funkcjonować.

Prowadzący specjalistyczną przychodnię twierdzą, że współpraca ze starostwem od dawna nie układała się należycie. W czasie funkcjonowania lecznicy zabrane zostały pomieszczenia dwustanowiskowej sali operacyjnej z pokojem wybudzeń. Jan Rauch tłumaczy, że pomieszczenia te pełnią rolę magazynu. Podobny los spotkał gabinet ortodontyczny, który miał być przerobiony na potrzeby urzędników. Stan posiadania lecznicy uszczuplony został także o jedno z pomieszczeń sanitariatu.

Prowadzący przychodnię twierdzą, że lecznica przestanie funkcjonować z końcem 2021 r. Oboje mają plany zawodowe, ale nie są one związane z przedłużaniem funkcjonowania specjalistycznej przychodni w innym miejscu.

Co do odpowiedzialności za losy pacjentów, którzy utracą możliwość kontynuowania leczenia przy ul. Wojtyłów 14/16, wicestarosta Beata Smolec w rozmowie z portalem mamNewsa. stwierdziła, że odpowiedzialność leży po stronie właścicieli przychodni. Ci zaś przypominają, iż obowiązek zapewnienia pomocy medycznej wpisany jest w listę zadań starostwa.

Finał konfliktu jest jeden, a wyznaczają go zamknięcie przychodni i pozbawienie okolicznych mieszkańców specjalistycznych usług stomatologicznych, które przez 50 lat realizowane były w Wadowicach przy ul. Wojtyłów 14/16.