PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W Żorach program profilaktyki próchnicy dla dzieci na medal

Autor: nieck • Źródło: en
27-05-2021, 11:01
W Żorach program profilaktyki próchnicy dla dzieci na medal Program profilaktyki próchnicy dla dzieci realizowany jest w Żorach w latach 2016-2022 (fot. Unsplash)
Gmina Żory została doceniona w konkursie  Samorząd PRO FAMILIA 2021, który organizuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej za programy profilaktyki zdrowotnej.
  • Gmina Żory wzorowo realizuje program profilaktyki próchnicy u najmłodszych mieszkańców „Program profilaktyki próchnicy dla dzieci z terenu miasta Żory”.
  • Program pozytywnie oceniony przez Radę Przejrzystości przy AOTMiT trwa od 2016 r. do 2022 r.
  • Do konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021 zgłosiło się 236 gmin z całej Polski, mających osiągnięcia w zakresie polityki prorodzinnej.

 

Żory znalazły się wśród  finalistów konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021, ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ten sposób doceniono samorządy, które wykazują się szczególnymi działaniami na rzecz rodzin. 

W kategorii gmina miejska od 20 do 100 tys. mieszkańców,  Żory są jedną z trzech najwyżej ocenianych za działania na rzecz ochrony zdrowia, realizowanie długoletnich programów polityki zdrowotnej.

Z myślą o zdrowiu jamy ustnej najmłodszych mieszkańców trwa tam od 2016 r. „Program profilaktyki próchnicy dla dzieci z terenu miasta Żory”.

 - Od wielu lat kierujemy się ideą, że Miasto wtedy jest kompletne, kiedy myśli się o wszystkich jego mieszkańcach. Nominacja do tej nagrody to kolejne potwierdzenie, że obrana przez nas droga jest słuszna i przynosi pozytywne efekty. Cieszymy się, że nasze działania są doceniane i jest to dla nas motywacja do dalszej pracy dla dobra mieszkańców – podkreśla Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Program profilaktyki próchnicy jest przeznaczony dla  uczniów klas II szkół podstawowych. Projekt korzystnie oceniła Rada Przejrzystości przy AOTMiT, wymienione w nim działania są zgodne z zaleceniami oraz rekomendacjami w zakresie profilaktyki stomatologicznej.

Program profilaktyczny obejmuje m. in.:
- badanie przeglądowe jamy ustnej;
- lakowanie bruzd szóstych zębów u dzieci 8-letnich, u których zabieg ten nie został wykonany w ramach refundacji NFZ przed ukończeniem siódmego roku życia oraz w przypadkach utraty częściowej lub całkowitej laku szczelinowego;
- lakowanie bruzd siódmych zębów u dzieci 11-letnich (zabieg ten nie wchodzi w zakres procedur refundowanych przez NFZ);
- edukacja dzieci i ich rodziców na temat choroby próchnicowej, jej powikłań i wpływu na stan zdrowia oraz na temat utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej i stosowania profilaktyki fluorkowej.

Koszt realizacji programu w 2016 r. wyniósł 10 tys. zł, a w latach 2017-2022 maksymalnie po 85 tys. zł (co roku).

O szczegółach programu informowaliśmy w tekście Żory: Magdalena Kuźnik powalczy z próchnicą u dzieci

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH