PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W wieku stu lat zmarł stomatolog Mieczysław Korczak

Autor: miro • Źródło: ms
07-09-2021, 07:26
W wieku stu lat zmarł stomatolog Mieczysław Korczak Śmierć Mieczysława Korczaka (fot. Unsplash)
Zmarł stomatolog Mieczysław Korczak, honorowy obywatel Tarnowa, pułkownik AK.

Mieczysław Korczak był lekarzem dentystą, inicjatorem tworzenia gabinetów dentystycznych w tarnowskich szkołach. W efekcie jego starań takie gabinety funkcjonowały w większości szkół w Tarnowie i w regionie tarnowskim.

Przez 10 lat Mieczysław Korczak pracował w ośrodku zdrowia w Mościcach, później kierował powiatową i wojewódzką poradnią stomatologiczną w Tarnowie. Był też wojewódzkim i krajowym specjalistą z dziedziny chirurgii stomatologicznej, brał czynny udział w działalności Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Mieczysław Korczak urodził się w 1921 r. w Połańcu. Od 16 roku życia pracował w gabinecie stomatologicznym znanego warszawskiego lekarza Stolarskiego, który odkrył w nim duży talent.

W czasie wojny wstąpił do oddziału Armii Krajowej „Jędrusie”, działającego na terenie ziemi kieleckiej i Podkarpacia. W tym okresie ścigany był przez gestapo, a później przez NKWD i UB. Trzy razy był aresztowany przez komunistów, przesłuchiwany i torturowany.

Po wojnie ukończył studia stomatologiczne na Akademii Medycznej w Łodzi. Od 1951 r. mieszkał wraz z żoną Janiną i trójką dzieci w Tarnowie.

Mieczysław Korczak odznaczony został m.in.: Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Partyzanckim AK, ma tytuły zasłużonego dla Miasta Tarnowa, zasłużonego dla Ziemi Krakowskiej oraz Medalem Pro Patria, w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Tarnów niepodległości, uhonorowany został Szablą Niepodległości.

W styczniu 2021 r. w setną rocznicę urodzin Mieczysław Korczak otrzymał życzenia od prezydenta Polski, Andrzeja Dudy, wojewody małopolskiego, Łukasza Kmity i prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli.

Gościem dostojnego jubilata, zasłużonego lekarza dentysty i honorowego obywatela Tarnowa był prezydent miasta Roman Ciepiela, który przekazał nestorowi listy gratulacyjne od prezydenta Polski, Andrzeja Dudy oraz od wojewody małopolskiego, Łukasza Kmity.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   akcja charytatywna   dentysta w szkole  

POLECAMY W SERWISACH