PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W tym tygodniu szczyt trzeciej fali pandemii

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
02-04-2021, 12:24
W tym tygodniu szczyt trzeciej fali pandemii Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska (fot. Archiwum)
Jesteśmy na szczycie trzeciej fali pandemii w Polsce, tak ocenia aktualny stan epidemii COVID-19 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Myślę, że w tej chwili jesteśmy na szczycie trzeciej fali pandemii w Polsce. Mówię na szczycie, bo wydaje się, że ten szczyt osiągnęliśmy w tym tygodniu. Obserwując sytuację w naszym kraju, widzimy, że w tej chwili dość trudna sytuacja jest w województwach zachodnich i południowych, troszkę lepsza jest na północy czy na wschodzie - pokreślił Kraska.

- Wszystko zależy od nas samych. Przed nami są święta Wielkiejnocy, więc mój apel, żebyśmy jednak zostali w domu wśród najbliższych, ponieważ każde kontakty powodują to, że koronawirus niestety się rozprzestrzenia, jego aktywność jest coraz większa. Musimy jeszcze te dwa, trzy tygodnie wytrzymać, zdać egzamin - myślę ostatni w tej pandemii. Wiemy, że szczepienia ruszają na masową skalę. Myślę, że niedługo uzyskamy populacyjną odporność - mówił wiceminister.

Kraska podkreślił, że trzecia fala pandemii jest zdecydowanie inna niż poprzednia, gdyż na szczycie drugiej fali jesienią w polskich szpitalach było około 23 tys. pacjentów, a teraz jest ponad 31 tys. Zaznaczył, że nie tylko przybywa osób zakażonych, ale także przybywa osób hospitalizowanych i więcej pacjentów musi korzystać z respiratorów.

Wiceminister wskazał, że to wszystko powoduje, że obciążenie służby zdrowia jest zdecydowanie większe, a liczba pacjentów, którzy przetaczają się przez szpitale powoduje, że wydolność służby zdrowia jest bardzo zagrożona. Zaznaczył, że istnieje jednak pewien bufor bezpieczeństwa, jeśli chodzi o łóżka covidowe i miejsca respiratorowe.

Kraska pytany przez dziennikarzy, zapewnił, że nie planuje się przed Wielkanocą wprowadzenia godziny policyjnej i zakazu przemieszczania się.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH