PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W lipcu duży wzrost zakażeń COVID-19. Minister zdrowia zdradził czarny scenariusz

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
30-06-2022, 14:24
W lipcu duży wzrost zakażeń COVID-19. Minister zdrowia zdradził czarny scenariusz Adam Niedzielski o COVID-19 w lipcu 2022 r. Fot. Fotolia/PTWP
Liczba zachorowań na COVID-19 wzrosła pod koniec czerwca do 500 - 600 dziennie, z poziomu ok. 300 jeszcze tydzień wcześniej - ocenił Adam Niedzielski minister zdrowia. Co czeka Polaków w lipcu i we wrześniu 2022 r.?
  • W lipcu ok. 300 tys. osób będzie miało kontakt z koronawirusem każdego dnia, niewielki odsetek będzie chorował
  • Jesienią będą dominowały mutacje BA.4 i BA.5, przed zakażeniem którymi szczepienia chronią w mniejszym stopniu
  • Według majowych badań MZ ponad 90 proc. społeczeństwa ma przeciwciała na COVID-19
  • Kolejne mutacje wariantu omikron nie powodują tylu hospitalizacji co poprzednie

Zwyżka zachorowań na COVID-19. Jaki scenariusz? 

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że MZ zakłada, iż w lipcu dziennie będzie następowało 300 tys. immunizacji w całym kraju. Ok. 300 tys. osób będzie miało kontakt, bardzo niewielka liczba z nich będzie chorowała - dodał.

Niedzielski zaznaczył, że dziś mamy do czynienia z pewną zwyżką zachorowań, jednak bez potencjału przerodzenia się w falę. - Widzimy wyraźny wzrost liczby zakażeń, bo te dynamiki są rzędu podwajania tego, co było w zeszłym tygodniu - objaśnił Adam Niedzielski. Minister przypomniał, że w poprzednich tygodniach mieliśmy do czynienia z ok. 300 zakażeniami dziennie, a teraz przeskoczyliśmy do przedziału 500 - 600.

Taki poziom, zdaniem ministra, nie stanowi jednak żadnego zagrożenia dla wydolności systemu opieki zdrowotnej. To dzięki faktowi stosunkowo dużego poziomu immunizacji społeczeństwa. Chodzi o odporność na koronawirusa uzyskaną w drodze szczepienia oraz przechorowań. Niedzielski przypomniał, że według majowych badań MZ ponad 90 proc. społeczeństwa ma przeciwciała na COVID-19.

Z kolei na jesieni, jak zaznaczył Niedzielski, możemy spodziewać się kolejnego zwiększenia liczby zachorowań.

 

Nowe mutacje koronawirusa wymykać się mogą szczepionkom  

- Pojawiają się mutacje, one fachowo nazywane są BA.4 i BA.5, które uciekają tej immunizacji, to znaczy, że są dalszymi krewnymi omikronu i szczepienia mniej chronią przed samym zakażeniem - dodał.

Minister podkreślił, że zarówno kolejne mutacje wariantu omikron, jak i sam omikron, nie wywołują takiej presji na system opieki zdrowotnej, bo po prostu nie ma tylu hospitalizacji.

- Przebiegi choroby są stosunkowo lekkie, a czasami wręcz niezauważalne - powiedział. Dlatego, według niego jesień ma być obarczona ryzykiem zakażeń, lekkich zachorowań, a nie dynamicznego wzrostu hospitalizacji.

SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   Adam Niedzielski   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH