PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W jaki sposób samorząd podzieli pieniądze ze składek lekarzy? Prezes ORL w Warszawie z apelem

Autor: miro • Źródło: infoDENT24.pl
02-12-2022, 16:53
W jaki sposób samorząd podzieli pieniądze ze składek lekarzy? Prezes ORL w Warszawie z apelem Piotr Pawliszak, prezes ORL w Warszawie Fot. M. Najdzik
Na co pójdą pieniądze ze zwiększonej składki, płaconej na samorząd przez lekarzy i lekarzy dentystów? Szkolenia w centrum uwagi, ale nie tylko. Do wskazywania priorytetów zachęca w rozmowie z infoDENT24.pl Piotr Pawliszak, prezes ORL w Warszawie.
  • OIL w Warszawie zbiera opinie jak spożytkować pieniądze ze składek na samorząd. Propozycje można nadsyłać na adres speakup@oilwaw.org.pl
  • Uwaga samorządowców skupiona zostanie na szkoleniach, które przynosiłyby kształcącym się lekarzom możliwie jak najwięcej korzyści
  • Mazowiecka OIL będzie wspierać lekarzy i lekarzy dentystów w sporach systemowych i indywidualnych. Trudno jednak oczekiwać, aby prawnik z ramienia izby był osobistym przedstawicielem lekarza bądź lekarza dentysty w każdej kryzysowej sytuacji.
  • - Wsparcie materialne powinno być ważnym aspektem aktywności naszego samorządu. Wiele wskazuje na to, że na tym polu będziemy dysponowali większym potencjałem niż dotychczas - uważa prezes ORL w Warszawie Piotr Pawliszak

Zdecydowanie większe pieniądze w kasie OIL 

infoDENT24.pl: Sytuacja wydaje się być komfortowa. Do największej, a więc nominalnie najbogatszej izby lekarskiej w Polsce od 2023 r. - przynajmniej na papierze - spływać będzie 200 proc. dotychczasowej składki. W takiej sytuacji inflacja wyrządzi niewielką krzywdę OIL w Warszawie.

Piotr Pawliszak, prezes ORL w Warszawie: Nie użyłbym słowa „komfortowa”. Podwyższenie wysokości składki daje izbie większe możliwości, ale również nakłada na nas większą odpowiedzialność – z czego doskonale zdaję sobie sprawę. Nieroztropnością byłoby planowanie wydatków na podstawie wyliczeń na kartce papieru. Dopiero składka opłacona jest składką zaksięgowaną. Priorytetem dla nas jest, aby jak najwięcej z tych pieniędzy zostało wydane zgodnie z oczekiwaniami lekarzy i lekarzy dentystów. Niezaprzeczalnym faktem jest natomiast, że składka nie była podwyższana od 2014 r. Jej urealnienie i dostosowanie do sytuacji gospodarczej w kraju było uzasadnione, chociaż faktycznie skala podwyżki zaskoczyła chyba wszystkich lekarzy, a także dużą część samorządowców.

Tak czy inaczej po decyzji zwiększającej o 100 proc. wysokość składki - oczekiwania lekarzy i lekarzy dentystów wobec izbowej aktywności zdecydowanie wzrosły. Często jednak preferencje tych pierwszych są wyraźnie inne od tego na co liczyliby ci drudzy. Czy OIL w Warszawie jest gotowa na realizację różnorodnych celów?

Nie chcę powiedzieć, że cele są dopiero definiowanie. Tak nie jest, bo zarówno ustawa o izbach lekarskich, jak i nasze doświadczenia podpowiadają nam na co przeznaczyć te środki, to jednak stąpamy na tyle twardo po ziemi, że za priorytetowe uważamy, aby wsłuchać się w głos naszych członków. Cały czas zbieramy opinie jak pożytkować pieniądze. Propozycje można nadsyłać na adres speakup@oilwaw.org.pl Każdy głos będzie brany pod uwagę, a pierwszy pomysł, który trafił na tę skrzynkę skierujemy pod obrady naszej rady 14 grudnia.

Chcemy większą uwagę skupić na szkoleniach, które przynosiłyby kształcącym się lekarzom możliwie jak najwięcej korzyści.

To dobra wiadomość dla stomatologów, gdyż jest to grupa lekarzy, która szkoli się najbardziej intensywnie. Taka specyfika zawodu.

Nie dziwi taka skłonność, gdyż zinstytucjonalizowany system szkolenia podyplomowego - w przypadku lekarzy dentystów - jest szczególnie trudno dostępny. Nie oznacza to oczywiście, że poza branżą stomatologiczną wszystko odbywa się modelowo.

Będziemy organizowali praktyczne szkolenia, postawimy na warsztaty odbywające się nie tylko w Warszawie. Wiemy, że lekarze, lekarze dentyści zabiegają o podwyższanie kwalifikacji, ale nie chcieliby za każdym razem w tym celu przyjeżdżać do stolicy. Szkolenia teoretyczne można realizować w formie webinarów, ale nie rozwiązuje to problematyki warsztatów.

PES mniej uciążliwy dla najlepszych

Częścią zinstytucjonalizowanego systemu kształcenia są specjalizacje i tutaj pojawiła się zmiana, która chyba podoba się medykom.

Od dawna podnosiliśmy konieczność zmiany zasad przeprowadzania PES. Nie widzieliśmy żadnego uzasadnienia dla utrzymywania dwuetapowego systemu egzaminowania tych lekarzy i lekarzy dentystów, którzy zdali test co najmniej na 75 proc.

Statystki pokazują, że dla tej grupy specjalizantów kolejny egzamin w zasadzie jest formalnością. Formalnością, która nie tylko dodatkowo wprowadzała dużą dawkę stresu, ale także wyłączała tych lekarzy z pracy zawodowej na dodatkowe tygodnie.

Medycy w starciu z przepisami. Na jakie wsparcie mogą liczyć 

Poziom wykształcenia przekłada się na pozycję lekarza w zawodzie, w którym nie wszystko układa się modelowo. Powstają kwestie sporne na linii lekarz – pacjent , świadczeniodawca – publiczny płatnik, pracownik – pracodawca, w końcu lekarz przedsiębiorca – urzędnik. Przy czym wśród lekarzy dentystów jest 80 - 90 proc. prowadzących własne gabinety stomatologiczne. To rodzi zupełnie inne problemy niż w środowisku lekarzy. Stomatolodzy z chęcią widzieliby w samorządowych strukturach siłę, która pełniłaby rolę radcy prawnego w potyczkach z urzędniczą machiną.

Widzimy taką potrzebę. Będziemy starali się wspierać lekarzy i lekarzy dentystów zarówno w sporach systemowych, jak i indywidualnych. Trudno jednak oczekiwać, aby prawnik z ramienia okręgowej izby lekarskiej był osobistym przedstawicielem lekarza bądź lekarza dentysty w każdej kryzysowej sytuacji.

Postaramy się tworzyć platformy, które podawałyby jasne, czytelne algorytmy postępowania w możliwie dużej liczbie zdarzeń mających wpływ na funkcjonowanie lekarzy i lekarzy dentystów w zawodzie.

Cały czas dostępne jest bezpłatne, indywidualne poradnictwo prawne dla lekarzy i lekarzy dentystów w sprawach dotyczących wykonywania zawodu oraz aktywnie działający rzecznik praw lekarza.

Dobrym krokiem w tym kierunku będzie uruchomienie nowej strony internetowej naszej izby o dodatkowych funkcjach. Mamy plan żeby odsłona witryny nastąpiła w pierwszej połowie 2023 r.

Nie zapominajmy także o sytuacjach losowych, które nie omijają przecież lekarzy i lekarzy dentystów. Wsparcie materialne powinno być ważnym aspektem aktywności naszego samorządu. Wiele wskazuje na to, że na tym polu będziemy dysponowali większym potencjałem niż dotychczas.

Rozwój pozazawodowy. Mocne wsparcie

Gdy wszystkie problemy będą przezwyciężone zostanie czas na rozwijanie pozazawodowych zainteresowań, na aktywność sportową, na honorowanie ważnych osób w środowisku.

Zdaję sobie sprawę z tego, że to nie jest aktywność pierwszego wyboru dla większości członków naszej korporacji, jednak i ten element funkcjonowania OIL nie powinien być deprecjonowany.

Nie możemy się ograniczać do roli sprawnie funkcjonującego urzędu. Zależy nam na integracji społeczności lekarskiej. Dlatego organizujemy wydarzenia wspierające pasje, ale także życie rodzinne lekarzy.

O tym jak bardzo są to inicjatywy potrzebne w naszym zawodzie świadczy chociażby rekordowa popularność Lekarskich Mikołajek, które w tym roku po raz pierwsze zorganizowane są także poza Warszawą.

Tworzymy ugrupowanie, którego siła tkwi we wspólnej aktywności. Rola samorządu będzie słabła bez społecznego zaangażowania jego członków.

Tymczasem z tym nie jest chyba najlepiej. Mało jest lekarzy i lekarzy dentystów, którzy działaliby zgodnie z maksymą: nie pytaj co inni mogą zrobić dla ciebie, pomyśl co ty możesz zrobić dla innych.

To fakt, że większość dobrego co dzieje się w izbie wynika ze społecznego zaangażowania jej członków, ale również pracowników. Mamy świetny, zaangażowany zespół, który jest gotowy, aby działać na rzecz naszego środowiska i to pozostaje naszym priorytetem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH