• Dyrektor zespołu Europejskiej Agencji Leków (EMA) ds. szczepionek Marco Cavaleri zareagował na wypowiedź prezydenta Joe Bidena, że w Stanach Zjednoczonych pandemia COVID-19 się zakończyła. Podkreślił, że ten problem  w Europie jeszcze nie zniknął 
  • Federalni specjaliści z zakresie opieki zdrowotnej nie zgadzają się z twierdzeniem Bidena, wskazują że dzienna liczba zgonów  z powodu COVID-19 jest Stanach Zjednoczonych nadal wysoka. Obecnie z powodu COVID-19 umiera tam codziennie 400 osób

Zaczyna się sezon infekcji jesiennych. Niezaszczepieni powinni się zaszczepić przeciwko COVID-19

W związku z sezonem jesienno-zimowym EMA zachęca do wykonania podstawowego szczepienia lub ponownego zaszczepienia osoby, które się do tego kwalifikują.

Agencja poinformowała też, że bada, czy zmodyfikowane szczepionki na wariant Omikron mogą być zastosowane do przeprowadzenia szczepienia podstawowego. 

Amerykański prezydent ogłasza koniec pandemii COVID-19 

Tymczasem prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden stwierdził w wywiadzie, że chociaż COVID-19 nadal stwarza problemy i wciąż jest z tym wiele pracy, to pandemia się skończyła.

Ten  komentarz pojawił się zaledwie kilka tygodni po tym, kiedy administracja amerykańska poprosiła Kongres o miliardy dolarów na wydatki związane z testami i szczepieniami.

- Jak widać, nikt nie nosi maseczek. Wszyscy wydają się być w całkiem dobrej formie- mówił w  programie "60 Minutes" prezydent Joe Biden.

Według CBS słowa przywódcy USA są sprzeczne z deklaracjami jego doradców z początku września. Namawiali Amerykanów do pobrania uaktualnionej szczepionki w obawie przed jesienną i zimową falą wirusa.

400 zgonów dziennie z powodu COVID-19. Za wcześnie na koniec pandemii

- Pandemia jeszcze się nie skończyła. Pozostajemy czujni i oczywiście nadal będziemy tropić i przygotowywać się na nieprzewidziane zwroty akcji - cytuje CBS oświadczenie z 6 września dr Ashisha Jha, głównego urzędnika Białego Domu ds. związanych z koronawirusem.

Zdaniem federalnych specjalistów w zakresie zdrowia liczba zgonów spowodowanych Covid-19 wciąż wynosi w USA średnio około 400 dziennie. Uznali, że to zbyt wiele.

Zgodnie z ich przewidywaniami deklaracja o stanie zagrożenia zdrowia publicznego dla COVID -19 zostanie odnowiona co najmniej raz jeszcze w tym roku.

CBS przypomina, że lokalne wydziały zdrowia w dużej mierze wyeliminowały restrykcje wprowadzone z powodu COVID-19. Podróże wróciły do poziomu sprzed pandemii. Spadło tempo nowych hospitalizacji.

Prezydent wskazał na pandemię jako przyczynę, że aprobata dla jego pracy wynosi znacznie poniżej 50 proc.