PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

VIII Światowy Kongres Polonii Medycznej za progiem

Autor: Łukasz Sowa
26-04-2013, 00:01
VIII Światowy Kongres Polonii Medycznej (foto: sxc.hu)
VIII Światowy Kongres Polonii Medycznej (foto: sxc.hu)
Naczelna Izba Lekarska, Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie oraz Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych zapraszają na Światowy Kongres Polonii Medycznej (ŚKPM) odbędzie się w Krakowie od 23 do 26 maja 2013 r. O Kongresie informowaliśmy już w październiku 2012 r.

ŚKPM stworzy możliwość uczestniczenia w wykładach na temat:

Jakości leczenia;

Edukacji podyplomowej;

Samorządu lekarskiego i jego misji;

Współczesnych dylematów etycznych w medycynie;

Roli internetu i elektronizacji w opiece zdrowotnej;

Osiągnięć polskiej medycyny.

Organizacją Kongresu zajmuje się Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie. Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie wyraziło zgodę na przekazanie 10 tys. zł na subkonto VIII Kongresu Polonii Medycznej. Natomiast udział finansowy Naczelnej Izby Lekarskiej w Kongresie wyniesie 100 tys. zł.

Na Kongresie nie zabraknie także polonijnych lekarzy dentystów.

W taki właśnie sposób można mówić o osobach, które chociaż mieszkają i pracują poza granicami kraju, to uczestniczą w życiu Polonii. Ilu jest takich lekarzy? Przeanalizowaliśmy statystyki z wykazami praktyk dentystycznych prowadzonych przez polskich specjalistów poza granicami kraju. Statystyka ta obejmuje tylko tych lekarzy - Polaków, którzy realizując się zawodowo, pracują we własnym gabinecie i którzy systematycznie biorą udział w życiu organizacji polonijnych.

Lista polonijnych lekarzy dentystów, uwidocznionych w portalu polscylekarze.org, obejmuje niemal 1 tys. nazwisk.

Stomatologia 751 lekarzy

Stomatologia z endodoncją 79 lekarzy

Chirurgia stomatologiczna 25 lekarzy

Stomatologia dziecięca 21 lekarzy

Protetyka stomatologiczna 15 lekarzy

Ortodoncja 15 lekarzy

Periodontologia 2 lekarzy

Zdecydowanie najwięcej polonijnych lekarzy dentystów praktykuje w Niemczech (ponad połowa wszystkich zarejestrowanych na stronie polscylekarze.org), ale są także tacy, którzy pracują w Syrii, Tajlandii, Japonii. Niektórzy z nich znajdą się już niedługo w Krakowie podczas VIII Światowego Kongresu Polonii Medycznej.

Liczbę lekarzy - Polaków lub polskiego pochodzenia, żyjących poza granicami kraju, szacuje się na kilkanaście tysięcy. W wielu krajach istnieją organizacje zrzeszające lekarzy - Polaków. W 1994 roku powstała Federacja Polskich Organizacji Medycznych na Obczyźnie. W czerwcu 2000 r. nazwę Federacji zmieniono na Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych.

Organizacje przystępujące do Federacji:

- zachowują niezależność,

- działają według własnych statutów,

- posiadają własne cele i styl działania oraz utrzymują własne zasady przyjmowania członków i określają ich prawa i obowiązki.

Jak już informowaliśmy, uczestnictwo w Kongresie kosztuje. W zależności od terminu dokonania wpłaty cena wynosi od 600 do 1000 zł i to bez wszystkich imprez towarzyszących. Na przykład dodatkowy koszt udziału w bankiecie w Kopalni Soli Wieliczka to aż 500 zł.

Patrz także: VIII Światowy Kongres polonii Medycznej: gdzie i kiedy

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   Kongres Polonii Medycznej   Wydarzenia  

POLECAMY W SERWISACH