PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

VI Europejski Kongres Gospodarczy: jest data i zarys tematyki

Autor: Pozostałe źródła • Źródło: PTWP
08-11-2013, 10:33
VI Europejski Kongres Gospodarczy: jest data i zarys tematyki VI Europejski Kongres Gospodarczy: jest data i zarys tematyki (Fot. PTWP)
Znana jest już dokładna data VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego - data z kilku względów szczególna. Kolejna edycja największej imprezy biznesowej Europy Centralnej odbędzie się w Katowicach w dniach 7-9 maja 2014 r.
- Z dzisiejszej perspektywy możemy już bez najmniejszych wątpliwości ocenić to wydarzenie jako przełomowe nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy. Niewątpliwie tematyka "około jubileuszowa" zdominuje przyszłoroczny Kongres - mówi Wojciech Kuśpik, inicjator EEC, prezes Grupy PTWP.

Kongres co roku realizuje ambicję wskazywania nowych trendów i kierunków myślenia o przyszłości Europy. W poważnej europejskiej debacie w roku 2014 nie można pominąć kwestii kluczowej dla przyszłości Unii w świecie.

Chodzi o bezprecedensową operację polityczną, której wpływ na kształt globalnej gospodarki trudno przecenić. Mowa o toczących się negocjacjach nad handlowym i inwestycyjnym partnerstwem między UE a USA (TTIP). Nie zabraknie dyskusji na temat kontrowersji, obaw i nadziei towarzyszących temu niezwykle trudnemu i brzemiennemu w skutki projektowi.

Podczas Kongresu poruszone zostaną również kwestie aktualnych wyzwań rozwojowych Unii. Wśród nich znajdzie się reindustrializacja, innowacyjność, usuwanie barier wolnego rynku i inne potencjalne narzędzia ożywienia gospodarczego, a także pojawi się pytanie o przyszłość energetyki w Europie w kontekście założeń polityki klimatycznej i globalnych zmian w sektorze energii i jej nośników.

Europejską odpowiedź na spowolnienie gospodarcze formułuje także to, co związane z nową perspektywą finansową Unii i jej priorytetowymi celami politycznymi. Wewnętrzną unijną debatę na dziesięciolecie rozszerzenia uzupełni problematyka migracji i zmian na unijnym rynku pracy.

W programie Kongresu nie zabraknie, jak co roku, sesji poświęconych takim dziedzinom gospodarki i życia publicznego jak: finanse, energetyka i paliwa, górnictwo i hutnictwo, samorządność i polityka regionalna, infrastruktura, transport i logistyka, budownictwo i nieruchomości.

Zaplanowana została również kolejna edycja spotkania Unia Europejska - Chiny oraz Forum Współpracy Gospodarcze Afryki i Europy Centralnej.

Ostatni dzień Kongresu będzie z kolei okazją do świętowania - 9 maja obchodzimy Dzień Europy.

- Przedstawiony zarys tematyczny ma charakter otwartej propozycji. Zachęcamy do aktywnego włączenia się w prace nad merytorycznym kształtem Kongresu. Prosimy o zgłaszanie tematów, pytań, pomysłów, z których wybierzemy najciekawsze i włączymy do agendy najważniejszej imprezy biznesowej w środkowej części Europy - dodaje Wojciech Kuśpik.Przypomnijmy, że Europejski Kongres Gospodarczy jest trzydniowym cyklem debat i spotkań z udziałem sześciu tysięcy gości z Polski i z innych krajów europejskich. W blisko stu sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, a uczestnikami Kongresu są komisarze unijni, premierzy państw europejskich i przedstawiciele polskiego rządu. W tym opiniotwórczym gronie - przyjmując formę otwartej debaty publicznej - poruszane są kwestie najistotniejsze dla rozwoju gospodarczego i społecznego Europy.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA, wydawca, m.in. portalu wnp.pl i miesięcznika gospodarczego Nowy Przemysł.

Więcej informacji, wstępny zakres tematyczny na stronie www.eecpoland.eu

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH