PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

USA: dentysta zdecyduje o zakresie obowiązków higienistki stomatologicznej

16-08-2013, 00:01
USA: dentysta zdecyduje o zakresie obowiązków higienistki stomatologicznej (fot. sxc.hu)
USA: dentysta zdecyduje o zakresie obowiązków higienistki stomatologicznej (fot. sxc.hu)
W USA przyjęto ustawę umożliwiającą higienistkom stomatologicznym rozszerzenie zakresu ich pracy, w oparciu o umowę współpracy z dentystami wykonującymi działalność w tych samych placówkach. Ma być ona kluczem do rozwiązania problemu zapewnienia podstawowej opieki stomatologicznej mniej zamożnej części społeczeństwa.

Ustawa ma zwiększyć dostępność do opieki dentystycznej w klinikach, w których zęby leczą najbiedniejsi Amerykanie. Są to głównie szpitale, ale także domy opieki i szkolne ośrodki zdrowia. Dostęp do lekarzy dentystów w tych placówkach jest bezpłatny, ale zawarty w kontraktach wymóg fizycznej obecności, wielokrotnie był fikcją - głównie z powodu zbyt małej ilości lekarzy.

Nowe przepisy mają rozwiązać problem gdyż umożliwiają rozszerzenie obowiązków higienistek stomatologicznych. Dentysta ma zdecydować w jakim stopniu (zależy to od kwalifikacji higienistek) i dodatkowo nadzorować ich pracę. Warunki umowy mają być zapisane w specjalnej umowie współpracy. Warto pamiętać, że higienistki już teraz wykonują wiele działań związanych z profilaktyką zdrowotną, takich jak ocena stanu uzębienia pacjenta, a nawet wykonują proste zabiegi znieczulające.

- To wielkie legislacyjne zwycięstwo stomatologii. Mamy szansę na wprowadzenie zmian pomagających w tworzeniu lepszego dostępu do opieki stomatologicznej, przy jednoczesnym zachowaniu kluczowej roli dentysty w jej dostarczaniu - podkreśla dr Joel M. Friedman, prezes New York State Dental Association (NYSDA),organizacji która po wielu miesiącach lobbingu, doprowadziła do uchwalenia ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH