Ułatwienia w radiologii – konkretne pomysły

Spotkanie w KCORwOZ to ciąg dalszy zabiegów środowiska dentystycznego o uproszczenie przepisów radiologicznych w stomatologii. Pierwszym etapem było przekonanie resortu zdrowia, że takie zmiany są w ogóle zasadne. Po latach intensywnego argumentowania - udało się.
- Przekonywaliśmy, że gabinety stomatologiczne są wyposażone w stosunkowo proste i charakteryzujące się małą dawką promieniowania aparaty wewenątrzustne, w przeciwieństwie do zakładów radiologii posiadających skomplikowany, emitujących o wiele większe dawki - wyjaśnia dr. n. med. Agnieszka Ruchała Tyszler, wiceprezes NRL, szefowa KS NRL.
Agnieszka Ruchała-Tyszler wyjaśnia, że propozycje, które zostały przyjęte, dotyczą możliwości stosowania w gabinetach dentystycznych aparatów rtg wewnątrzustnych mocowanych na systemach jezdnych oraz zmniejszenia liczby i częstości testów podstawowych i specjalistycznych. Dodatkowo ukazać się ma, opracowana przez KCOR, wzorcowa dokumentacja systemu zarządzania jakością.
W spotkaniu z Igorem Radziewiczem-Winnickim, oprócz przedstawicieli samorządu stomatologicznego, uczestniczyli także konsultanci krajowi w dziedzinach stomatologicznych, przedstawiciele GIS oraz konsultanta krajowego w dziedzinie radiologii.
Szczególnie obecność tego ostatniego - prof. Jerzego Waleckiego jest dla środowiska dentystycznego kluczowa. To w jego opinii znajdujemy najwięcej konkretnych propozycji zmian legislacji.
Zdaniem prof. Jerzego Waleckiego, to nie lekarze dentyści, a eksperci KCORwOZ, powinni być odpowiedzialni za przygotowanie wzorcowej dokumentacji systemu zarządzania jakością w zakresie rentgenodiagnostycznych badań stomatologicznych wewnątrzustnych.
- Sporządzenie kompletnej dokumentacji jest dość złożonym zadaniem dla - z reguły jedno lub dwuosobowego personelu indywidualnej praktyki stomatologicznej - uważa. Dokumentacja byłaby dostępna bezpłatnie dla wszystkich stomatologów.
Po nowelizacji przepisów testy eksploatacyjne podstawowe powinno wykonywać się raz na rok, a specjalistyczne - raz na 5 lat. Koszt pierwszych testów powinien być po stronie dostawcy sprzętu, za pozostałe płacą użytkownicy.
- Aparaty stomatologiczne wewnątrzustne mają stosunkowo prostą budowę i nie wymagają tak częstych weryfikacji jak inne apraty rtg - przekonuje radiolog.
Prof. Jerzy Walecki za zasadne uważa także, dopuszczenia do stosowania w gabinetach stomatologicznych aparatów niekoniecznie przytwierdzonych do podłogi lub ściany, ale z wyłączeniem tych przenośnych, które robią zdjęcia „z ręki".
Nowelizacja przepisów powinna objąć także zasady przeprowadzania egzaminu kończącego szkolenie w dziedzinie ochrony radiologicznej. Po zmianach ma on mieć „bardziej jednoznaczną formułę".
Zdaniem konsultanta krajowego z dziedziny radiologii, należy również zmienić przepisy, które sugerują, że stomatologiczny gabinet rentgenowski powinien stanowić odrębne pomieszczenie, co jest wygórowanym żądaniem.
Osobną kwestią jest audyt. Prof. Jerzy Walecki uważa, że należy go dostosować do funkcji gabinetu dentystycznego, w którym wykonuje się tylko jedną procedurę, najczęściej przez jednego lub dwóch dentystów.
- Spełnienie obecnych wymagań, dotyczących audytów wewnętrznych, wydaje się trudne, a audytów zewnętrznych - praktycznie niewykonalne przy ok. 6 tys. aparatów punktowych zainstalowanych w Polsce - przekonuje.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Sztuczna inteligencja. Do wykrywania chorób przyzębia
techDENT» Sztuczna inteligencja pomoże postawić prawidłową diagnozę w gabinecie dentystycznym
techDENT» Diagnostyka cyfrowa w stomatologii. Webinar 14 czerwca
eduDENT» Zęby „wampirów”. Polscy naukowcy odkrywają karty. 14 czerwca pierwsze ustalenia
newsDENT
-
Polio atakuje. Coraz liczniejsze przypadki
newsDENT -
Czy dentysta powinien badać pacjentom ciśnienie krwi?
lifeDENT -
Gdy dentysta podnajmuje gabinet stomatologiczny. Co z VAT?
bizDENT -
Antykoncepcja oddziałuje na dziąsła. Jak przeciwdziałać problemom
techDENT -
Personel medyczny powinien być zaszczepiony II dawką przypominającą
newsDENT -
OW NFZ we Wrocławiu. Odwołane konkursy na leczenie stomatologiczne
newsDENT -
Kto może wnioskować o informacje o zdrowiu pacjenta. Uprawnienia ubezpieczycieli
lexDENT -
831 miejsc na stomatologii na studiach dziennych. MZ publikuje listę
eduDENT
-
Białe plomby na NFZ dla wszystkich. Co jeszcze za darmo u dentysty?
newsDENT -
Białe plomby na NFZ na wszystkie zęby. Ministerstwo Zdrowia i NFZ skreślają amalgamat
newsDENT -
Minimalne wynagrodzenia: higienistki dentystycznej i asystentki stomatologicznej. Tak mają być liczone
lexDENT -
Lekarz odmawia przyjęcia pacjenta z bólem zęba. To niedopuszczalne
lexDENT -
Czy dentysta na NFZ może pobierać opłaty? Stanowisko Funduszu nie pozostawia wątpliwości
lexDENT -
Nieudane leczenie ortodontyczne. Pozew o 30 tys. zł. Sąd ocenia winę ortodontki
lexDENT -
Pacjentka wymusiła sposób leczenia. Lekarz oskarżony o błąd medyczny
lexDENT -
Kontrola sanepidu w gabinecie dentystycznym. Długa lista uchybień, a dentysta w sądzie
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Zielona Góra, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie