UKS w Krakowie nie ma pieniędzy na kształcenie poza rezydenturą

Przypomnijmy, że 3 lutego publikowaliśmy materiał Specjalizacja: konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii stomatologicznej interweniuje, w którym prof. zw. dr hab. n med. Mansur Rahnama zwrócił się do Małgorzaty Zadorożnej, dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia z prośbą o podjęcie działań mających na celu umożliwienie zakwalifikowanym osobom - odbycie specjalizacji z chirurgii stomatologicznej w trybie pozarezydenckim w UKS w Krakowie.
Uniwersytecka Klinika Stomatologiczna w Krakowie obszernie wyjaśnia podłoże swojej decyzji.
W piśmie czytamy: (śródtytuły pochodzą od redakcji)
Chętni do pracy w UKS w trybie pozarezydenckim
SP ZOZ Uniwersytecka Klinika Stomatologiczna w Krakowie jako podmiot leczniczy prowadzący działalność w ochronie zdrowia i gospodarujący środkami publicznymi jest zobowiązany do stosowania prawa w zakresie rachunkowości, w tym racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi. W ostatniej rekrutacji, jesień 2021r. do Uniwersyteckiej Klinice Stomatologicznej w Krakowie, Poradnia Chirurgii Stomatologicznej skierowanych zostało trzech lekarzy w trybie pozarezydenckim, przy czym wszyscy trzej wybrali, z kilku możliwych, jako formę zatrudnienia umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną w wymiarze odpowiadającym wymiarowi pełnoetatowego zatrudnienia. Lekarz, na wniosek, może odbywać szkolenie specjalizacyjne w trybie pozarezydenckim, przy czym we wniosku wskazuje formę zatrudnienia w ramach szkolenia specjalizacyjnego w podmiocie szkolącym, z kilku możliwych określonych w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.
Umowa z NFZ na świadczenia gwarantowane w zakresie chirurgii stomatologicznej stanowi jedyne źródło przychodów dla Poradni Chirurgii Stomatologicznej tutejszej Kliniki, gdzie prowadzone jest przed wszystkim szkolenie przeddyplomowe dla kierunku lekarsko dentystycznego oraz pokrewnych o profilu medycznym Collegium Medicum UJ, jak i podyplomowe lekarzy dentystów.
Zbyt niska wycena świadczeń gwarantowanych
Aktualna cena gwarantowanych świadczeń stomatologicznych, cena punktu, za zakresu chirurgii stomatologicznej, realizowanych w ramach umowy z NFZ, jest niezmienna od 11 lat, mimo wielokrotnych wniosków o jej zwiększenie kierowanych do Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia i innych podmiotów mogących mieć wpływ na finasowanie ochrony zdrowia poprzez właściwą wyceną świadczeń gwarantowanych w zakresie stomatologii.
Określona 11 lat temu cena punktu w zakresie chirurgia stomatologiczna obowiązuje także w umowie na 2022 r. W konsekwencji, prowadzona działalność: udzielanie świadczeń gwarantowanych w Poradni Chirurgii Stomatologicznej tutejszej Kliniki przynosi od kilku lat straty finansowe, szczególnie dotkliwe w roku 2020 - 2021, lata pandemii, co związane jest:
- ze zbyt niską wyceną świadczeń w zakresie chirurgii stomatologicznej — cena punktu,
- gwałtownie rosnącymi kosztami pracy ludzkiej, materiałów stomatologicznych i mediów.
Stomatologia: zdumiewająco niska wycena świadczeń
Obawa przed generowaniem strat
Rok 2022 z perspektywy planu finansowego i przeprowadzonych analizy ekonomiczno — finansowych za wcześniejsze lata, a zwłaszcza umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia w 2022 r., może zakończyć się wygenerowaniem straty jako wyniku finansowego Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej.
W tej sytuacji, przy galopującej inflacji, będąc odpowiedzialnym za właściwą politykę finansową podmiotu leczniczego i należyte gospodarowanie środkami publicznymi, aby bardziej nie pogarszać bardzo trudnej sytuacji finansowej Kliniki, a przy tym mając na względzie troskę o kilkuset pracowników Kliniki i tyleż samo kształcących się tu studentów, zmuszony byłem podjąć trudną decyzję nie zawierania ze wskazanymi lekarzami, skierowanymi w trybie pozarezydenckim, umów w wybranym przez nich wariancie: umów o pracę.
W przeciwnym razie podejmowane przez ostatnie lata działania naprawcze w zakresie właściwej struktury zatrudnienia i kosztów zostałyby zmarnowane i zaprzepaszczone, a wynik finansowy Poradni Chirurgii Stomatologicznej UKS uległby znaczącemu pogorszeniu, co zakwalifikowane byłoby jako niegospodarność.
MZ: nie ma obaw co do wyceny świadczeń stomatologicznych
Apel o głęboką korektę wycen świadczeń gwarantowanych
Pragnąłbym, aby niniejsze wyjaśniania oprócz nakreślenia warunków powstawania mojej decyzji były też początkiem do zmiany finansowania gwarantowanych świadczeń zdrowotnych w rodzaju stomatologia, bowiem w 2022 r. takie podmioty lecznicze jak SP ZOZ Uniwersytecka Klinika Stomatologiczna w Krakowie, gdzie prowadzona jest dydaktyka przed- i podyplomowa, w obecnych realiach gospodarczych i finansowych mogą utracić płynność finansową, co odbije się na jakości kształcenia, jakości i ilości udzielanych świadczeń - a powód będzie jeden: niedostatek środków finansowych.
W konsekwencji nie będą realizowane z wykorzystaniem istniejącego potencjału podstawowe zadania statutowe Kliniki: udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie stomatologii ze szczególnym uwzględnieniem świadczeń wysokospecjalistycznych, jak też misja zapewnienia najwyższej jakości kształcenia przed- i podyplomowego.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Specjalizacje lekarskie. Nowe wzory dyplomów już w lipcu. Jest projekt rozporządzenia ministra zdrowia
lexDENT» Przed urlopem koniecznie trzeba to zrobić. Radzą lekarze
techDENT» NFZ ogłosił sześć konkursów na leczenie specjalistyczne. Start świadczeń od lipca
newsDENT» Nowe wyceny procedur stomatologicznych skierowane do NFZ. Są konkrety
bizDENT
-
Wynagrodzenie specjalistów. Średnia krajowa razy 1,45. OZZL: to za mało
bizDENT -
Specjalizacje lekarskie. Nowe wzory dyplomów już w lipcu. Jest projekt rozporządzenia ministra zdrowia
lexDENT -
Brakuje pielęgniarek. Czy lepsze pensje zachęcą do pracy w zawodzie
newsDENT -
Leczenie endodontyczne. Jak długo żyje ząb. Ocena specjalisty
techDENT -
Średnio 3,2 tys. skarg na lekarzy rocznie. Grzegorz Wrona, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej o kulisach swojej pracy
newsDENT -
Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne. Ostatnia szansa na uczestnictwo
eduDENT -
Pacjenci przestali nosić maseczki. A te nadal obowiązują w podmiotach leczniczych
newsDENT -
Od dzisiaj będzie drugie pogotowie stomatologiczne w kujawsko – pomorskim? Stawka ryczałtu najwyższa w kraju
newsDENT
-
Rusza walka o indeksy. To najbardziej oblegany kierunek studiów w Polsce
eduDENT -
Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca. Nowa najwyższa pensja minimalna to 8210 zł
bizDENT -
Studia stomatologiczne. Nawet 50 kandydatów na jedno miejsce. Na dniach rusza rekrutacja
eduDENT -
Będzie nowy zawód medyczny. Nabór na specjalizację do 31 maja
newsDENT -
Czarny włochaty język po terapii antybiotykiem. Na te leki trzeba uważać
techDENT -
To najlepsze zawody świata. Płacą najlepiej, a stresu mało. W TOP 20 dwa zawody medyczne
bizDENT -
Higienistka dentystyczna zarobi nawet 33 tys. zł miesięcznie. Gdzie tyle płacą?
bizDENT -
Dodatkowa opłata u dentysty na NFZ bezprawna. RPP zajął stanowisko
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie
KURSY LAST MINUTE
-
Co każdy "implantolog" o prawie...
szkolenie internetowe, cała Polska -
MIKROCHIRURGICZNA RESEKCJA...
Gdańsk, pomorskie -
Konferencja dla lekarzy i techników...
Jachranka , mazowieckie -
Praktyczne aspekty implantacji -...
Warszawa, mazowieckie