Komisja Stomatologiczna tłumaczy zasady realizowania szczepień przeciwko COVID-19. 

Aby założyć punkt szczepień nie trzeba mieć umowy z NFZ. Trzeba być tylko albo praktyką lekarska albo podmiotem leczniczym. Nie składa się żadnych danych w zakresie potencjału kadry medycznej.

Zasadniczym elementem zawiązania współpracy jest ocena potrzeb (Fundusz nie ukrywa, że szuka współpracy w powiatach o zmniejszonej dostępności do szczepień) oraz ocena potencjału. 

Minimalny, wymagany przez NFZ, potencjał  to 30 szczepień tygodniowo. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że organizacje przyjęć trzeba dopasować do pełnego zużycia otwartej fiolki ze szczepionką. Wykorzystuje się tzw. rezerwę technologiczną, a więc liczba zaszczepień z jednej fiolki jest większa od deklarowanej w ChPL.

W przypadku szczepionki AstraZeneca J&J czy Moderna liczba ta, nieuwzględniająca nawet zapasu technologicznego to 10. O ile więc 30 : 5 =6 szczepień dziennie jako minimum , to trzeba pamiętać o zużyciu całych fiolek szczepionek.

Jakie trzeba spełnić warunki techniczno-sanitarno-lokalowe ?
Poradnie stomatologiczne będą miały łatwiej od wszelkich niemedycznych podmiotów, gdyż mają już na starcie zorganizowaną kwestię gospodarki odpadami medycznymi.

Trzeba zapewnić odległość w poczekalni między pacjentami min. 1,5 m w każdym momencie procesu szczepienia. Należy pamiętać przy tym, że pacjent po szczepieniu musi być w tejże poczekalni pod obserwacją minimum 15 minut.  Należy dezynfekować co godzinę poczekalnie i wietrzyć ją.

W gabinecie  musi być kozetka (może jej funkcje pełnić fotel stomatologiczny). Jeśli ten sam gabinet służy jednocześnie jako miejsce badania kwalifikacyjnego i szczepienia musi mieć choćby parawan przegradzający  te dwa  przedziały. Należy pamiętać także o sprzęcie komputerowym i -co niezmiernie ważne- o specjalnej profesjonalnej lodówce z wbudowanym termometrem.

Więcej: KS NRL