PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tylko 1/3 krajów zezwala dentystom na wykonywanie szczepień przeciwko COVID-19

Autor: nieck • Źródło: en
26-02-2021, 09:33
Tylko 1/3 krajów zezwala dentystom na wykonywanie szczepień przeciwko COVID-19 Polska wśród większości państw nie zezwalających dentystom na wykonywanie szczepień (fot. Pixabay)
Światowa Federacja Stomatologiczna (FDI) apeluje, aby więcej krajów umożliwiło dentystom podawanie szczepionek przeciwko COVID-19.

Sondaż przeprowadzony przez zespół zadaniowy FDI ds. COVID-19 ujawnił niewielką liczbę krajów, w których obecnie dentyści mogą być włączeni do akcji szczepień przeciwko COVID-19. 

Z odpowiedzi udzielonych przez 57 narodowych stowarzyszeń stomatologicznych wynika, że takiego pozwolenia nie udzieliło lekarzom dentystom blisko dwie trzecie państw.

We Francji środowisko stomatologów wezwało rząd do udzielenia zezwolenia tej grupie zawodowej, ale jak dotąd taka decyzja nie zapadła. Dyskusje trwają również w Hiszpanii, Szwecji, Irlandii, Australii, Kenii, Hongkongu i Niemczech.

- Należy dołożyć starań, aby umożliwić dentystom podawanie szczepionek COVID-19, gdy jest to możliwe w ramach krajowych przepisów i regulacji, oraz przy minimalnych zakłóceniach w świadczeniu usług opieki zdrowotnej - powiedział dr Gerhard Konrad Seeberger, prezydent FDI.

Kraje zezwalające dentystom na podawanie szczepionek COVID-19 to: Kambodża, Kolumbia, Egipt, Indie, Indonezja, Liban, Nigeria, Serbia, Słowenia i Wielka Brytania. W niektórych z tych krajów dentystom nie wolno było wcześniej podawać żadnych szczepionek, także przeciw grypie.

W Stanach Zjednoczonych obecnie około 20 stanów zezwala dentystom na podawanie szczepionek COVID-19.

Badanie przeanalizowało również jak przebiega szczepienie przeciwko COVID-19 samych dentystów - w sumie 53 proc. krajów, zaliczyła dentystów do grup mających priorytet, 12 proc.  nie widzi potrzeby takiego wyróżniania tej grupy zawodowej, zaś 18 proc. dopiero planuje program szczepień i grupy priorytetowe.

Kraje, które nie umieszczają dentystów w grupie zero w akcji szczepień to: Kambodża, Kolumbia, Kazachstan, Rumunia, Arabia Saudyjska, Korea Południowa i Tajlandia.

Więcej: fdiworlddental.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH