PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tydzień dla stomatologii w Australii

Autor: nieck • Źródło: kan
20-07-2020, 13:34
Tydzień dla stomatologii w Australii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
"Ile cukru jest w twoim koszyku z zakupami?" to główne motto tegorocznej akcji promującej zdrowie jamy ustnej w Australii. Działania w ramach akcji trwają przez pierwszy tydzień sierpnia.

Dental Health Week, czyli akcja profilaktyczna organizowana przez Australijskie Stowarzyszenie Dentystów, nie przypadkiem wziął tym razem na cel cukier w diecie dzieci. W czasie pandemii, gdy większość dzieci nie ma zajęć w szkole, łatwiej o dostęp do słodkich produktów. Ich spożycie zatem rośnie, a wraz z nim zagrożenie próchnicą.

W ramach akcji przygotowano wiele materiałów rozpowszechnianych przez internet, jest wśród nich animacja na YouTube zatytułowana - "Niebezpieczny cukier". Ten edukacyjny film ma podnosić świadomość konsekwencji stomatologicznych niezdrowej diety. W zabawny i prosty sposób nie tylko przekazuje informacje o mechanizmie procesu próchnicowego, ale także ma uzasadniać konieczność leczenia u dentysty i oswaja z myślami o wizycie w gabinecie stomatologicznym.

Według danych Australian Bureau of Statistics, co drugi australijski rodzić nie wie,  w których produktach spożywczych kryje się najwięcej cukru i w jaki sposób może się o tym przekonać. Z pozoru bowiem większość kupowanych produktów (nawet mocno słodzone jogurty czy płatki śniadaniowe) wyglądają tak, jakby promowały zdrowie. 

W Australii po pierwszym okresie epidemii i związanym z nim ograniczeniem wychodzenia z domu odnotowano alarmujący wzrost próchnicy u dzieci, podobnie jak w innych krajach dotkniętych przez COVID-19.  

Więcej: getthewordout.com.au

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH