PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tu zęby można leczyć za darmo lub do 30 proc. ceny. Jest 10 takich klinik w Polsce

Autor: miro • Źródło: infoDENT24.pl
02-01-2023, 07:45
Tu zęby można leczyć za darmo lub do 30 proc. ceny. Jest 10 takich klinik w Polsce Studenci stomatologii pod kierunkiem specjalistów wyleczą zęby nawet za darmo Fot. Shutterstock
W Polsce działa 10 miejsc, w których pacjenci mogą leczyć zęby bez konieczności angażowania dużych pieniędzy, czasami nawet za darmo. To uniwersyteckie kliniki stomatologiczne. Nie chodzi przy tym o usługi świadczone w ramach NFZ.
 • W 10 uniwersyteckich poradniach stomatologicznych można skorzystać z komercyjnego leczenia stomatologicznego, płacąc niewielką część pieniędzy, które trzeba zostawić w lecznicach funkcjonujących poza systemem NFZ
 • Świadczenia takie wykonują studenci ostatnich lat stomatologii. Oczywiście wszelkie procedury realizowane są zawsze pod nadzorem dyplomowanych specjalistów
 • Tego typu ofertę posiadają uniwersyteckie poradnie stomatologiczne w: Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Zabrzu

W 10 klinikach w Polsce zęby można leczyć za darmo lub do 30 proc. ceny

Leczenie zębów poza NFZ ma jedną podstawową zaletę - chodzi o możliwość poddania się praktycznie bez kolejki terapii, której nie zawiera koszyk świadczeń gwarantowanych. Okazuje się, że istnieje możliwość skorzystania z zaawansowanych metod leczenia zębów bez konieczności wydatkowania na ten cel dużych pieniędzy.

Taką ofertę posiadają uniwersyteckie poradnie stomatologiczne. To miejsca, w których można zminimalizować wydatki na leczenie uzębienia lub nawet ich uniknąć. Bywa bowiem, że niektóre procedury, nie wymagające angażowania drogich materiałów, oferowane są za darmo.

Chodzi o zabiegi, w trakcie których nie wykorzystuje się drogich materiałów. Za pozostałe pacjent zobowiązany jest zapłacić. Ile? Z reguły leczenie w ośrodkach akademickich kosztuje nie więcej niż 30 proc. stawek obowiązujących na mieście. To może przyciągnąć pacjentów, którym określone procedury nie przysługują w ramach świadczeń NFZ.

Leczenie pod nadzorem doświadczonych specjalistów 

Trzeba jednak pamiętać, że świadczenia takie nie wykonują lekarze dentyści, a studenci ostatnich lat stomatologii. Z tego zatem względu przyszły lekarz dentysta nie ma takiej wprawy jak doświadczony fachowiec, a więc zabiegi mogą przebiegać mniej sprawnie. Oczywiście wszelkie procedury realizowane są zawsze pod nadzorem dyplomowanych specjalistów. Każdy etap leczenia, począwszy od jego planowania, po ostateczny wynik - jest kontrolowany, a w razie potrzeby korygowany przez doświadczonego lekarza stomatologa, który sprawuje nadzór nad procesem leczenia.

Studenci 3., 4. i 5. roku stomatologii realizują większość procedur, wykonywanych przez lekarza dentystę z prawem wykonywania zawodu. Chodzi m.in. o:

 • profesjonalne oczyszczanie uzębienia,
 • zakładanie nowoczesnych wypełnień,
 • wykonywanie koron i mostów porcelanowych, protez dentystycznych,
 •  usuwanie zębów,
 • leczenie dzieci, także ortodontyczne.

Leczenie w ramach NFZ

Oczywiście każdy ośrodek akademicki wykonuje także świadczenia w ramach kontraktów z NFZ i każdy ma grupę pacjentów, którzy wolą tutaj przychodzić z problemami dotyczącymi jamy ustnej niż korzystać z innych lecznic realizujących umowy z publicznym płatnikiem. Pieniądze nie są jedynym powodem. Wielu twierdzi, że studenci mają więcej empatii niż ich starsze koleżanki i koledzy po fachu.

Tego typu ofertę realizują uniwersyteckie poradnie stomatologiczne w:

 1. Białymstoku,
 2. Gdańsku,
 3. Krakowie,
 4. Lublinie,
 5. Łodzi,
 6. Poznaniu,
 7. Szczecinie,
 8. Warszawie,
 9. Wrocławiu,
 10. Zabrzu.
Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   uczelnie medyczne   studenci stomatologii   pacjent  

POLECAMY W SERWISACH