PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tryb wyceny świadczeń stomatologicznych przez AOTMiT - NRL protestuje

Autor: miro • Źródło: ms
28-01-2022, 15:22
Tryb wyceny świadczeń stomatologicznych przez AOTMiT - NRL protestuje Wycena stomatologii przez AOTMiT nie do przyjęcia Fot. AdobeStock
Prace nad wyceną świadczeń w zakresie chirurgii stomatologicznej i periodontologii, realizowane przez: NFZ, Ministerstwo Zdrowia i AOTMiT przypominają wielowątkową sagę, w której znaczącą rolę odgrywa NRL, ale niestety nie taką jaką by chciała odgrywać.
  • NFZ wystąpił do ministra zdrowia o zlecenie wyceny Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).
  • Przedstawiciele NRL postulowali dokończenie procesu korekty wyceny bez angażowania AOTMiT. Tak się nie stało.
  • AOTMiT odmówiła ekspertom NIL (skierowanym do prac przy badaniu) wglądu w dokonaną analizę.

Na stronie NRL prześledzić można złożoną historię działań związanych z pracami nad korektą wyceny świadczeń chirurgicznych i periodontologicznych we wszystkich zakresach leczenia stomatologicznego. Happy endu - brak

Wyliczenia kosztów procedur z udziałem przedstawicieli NRL 

Do prac nad modyfikacją wyceny przystąpiono we wrześniu 2020 r. W październiku 2020 r. NRL skierowała do prezesa NFZ obszerne wyliczenie.

W styczniu 2021 r. NFZ poinformował, że w zasadzie akceptuje te wyliczenia, jednak zaproponował podjęcie pewnych ustaleń w sprawie nieracjonalnie częstego sprawozdawania jednej z procedur. Uwaga ta została zaakceptowana przez przedstawicieli NRL.

Następnie Fundusz wystąpił z propozycją skonstruowania pakietów świadczeń, aby w końcu (kwiecień 2021 r.) przerwać prace argumentując wnioskami płynącymi z kontroli NIK.

AOTMiT proszona o wycenę procedur

NFZ wystąpił do ministra zdrowia o zlecenie wyceny Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).

Czytaj także: Odpowiedź NFZ na Apel o uporządkowanie sytuacji

30 lipca 2021 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli NRL z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim , prezesem AOTMiT oraz zastępcą prezesa NFZ.

Przedstawiciele NRL podtrzymywali postulat dokończenia procesu korekty wyceny bez angażowania AOTMiT.

Czytaj także: AOTMiT nie chce udostępnić informacji o wycenie świadczeń stomatologicznych

Ministerstwo Zdrowia podjęło jednak decyzję o zleceniu AOTMiT badania kosztów tego wycinka katalogu świadczeń stomatologicznych.

Dane przekazywane AOTMiT przez świadczeniodawców  

W toku badania Agencja pozyskała dane od ok. stu placówek (70 podmiotów leczniczych i 28 praktyk lekarskich). Po zakończeniu fazy zbierania danych i po przeprowadzeniu ich analizy AOTMiT odmówiła ekspertom NIL (skierowanym do prac przy badaniu) wglądu w dokonaną analizę.

Czytaj także: Co się dzieje z wyceną świadczeń stomatologicznych

Agencja przekazała 30 listopada 2021 r. raport ministrowi zdrowia - informując, że badanie nie odbywało się w trybie ustalenia taryfy (wówczas projekt raportu udostępniany jest publicznie i można do niego składać uwagi), a realizowane było w ramach zadań AOTMiT polegających na wykonywaniu „innych zadań zleconych przez ministra zdrowia”.

Co wynika z prac AOTMiT nad wyceną procedur?

NRL tak ocenia działania AOTMiT w ramach prac nad zmianą wyceny świadczeń stomatologicznych:
* Tryb prac AOTMiT wyłączył określoną w ustawie zasadę transparentności postępowania (brak prezentacji projektu raportu z badania, chociaż ustawa przewiduje prawo wnoszenia uwag).
* Dwa z trzech wariantów oszacowania kosztów czasu pracy lekarza dentysty i asystentki oparte zostały na niemerytorycznych przesłankach (a to właśnie jeden z tych dwóch wariantów ostatecznie zastosowano do analizy pozyskanych danych).
* Wycena najczęściej wykonywanych świadczeń chirurgicznych (ekstrakcje, ekstrakcje chirurgiczne, operacyjne usuwanie zębów zatrzymanych) pozostaje na tym samym poziomie w stosunku do stanu obecnego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH