• .W trakcie XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2021, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, 20-22 września 2021 r.) odbędzie się ponad 100 sesji.
  • Podczas Kongresu nie zabraknie debat dotyczących kluczowych zagadnień dotyczących systemu ochrony zdrowia, nowych technologii medycznych i przemysłu farmaceutycznego.
  • W sesji "Wizja ochrony zdrowia po pandemii" wziął udział m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 20 września 2021 r.  w Katowicach trwa Europejski Kongres Gospodarczy - największa impreza biznesowa w Europie Środkowej. To trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości świata polityki, biznesu, nauki oraz ekonomii.

W tegorocznej edycji odbędzie się ponad 100 debat, wśród nich kilka poświęconych zostanie ochronie zdrowia.

Pierwszą, 20 września, była sesja „Wizja ochrony zdrowia po pandemii”, w której uczestniczyli m.in.  Adam Niedzielski, minister zdrowia, prezes NFZ Filip Nowak., Jarosław J. Fedorowski, prezes, Polskiej Federacji Szpitali,  Gertruda Uścińska, prezes, ZUS.

Gorące wydarzenia jakie ostatnio miały miejsce podczas protestu personelu medycznego w Warszawie (śmierć 94-letniego mężczyzny)  Adam Niedzielski w trakcie debaty podczas EEC tak skomentował: Ścieżka eskalowania napięć społecznych może prowadzić do takich strasznych tragedii. Mam nadzieję, że skutkiem rozmów z Komitetem będzie powrót do rozmów w postaci Zespołu Trójstronnego.

Czy Ministerstwo Zdrowia dogada się z protestującymi? Szef resortu twierdzi, że to po stronie medyków były „warunki brzegowe” i oczekiwania.

Jak będą wyglądały potencjalne rozmowy z komitetem? - Mam nadzieję, że skutkiem rozmów z Komitetem będzie powrót do rozmów w postaci Zespołu Trójstronnego. Nawet jeśli mamy z Komitetem negocjować lokalnie niektóre postulaty, które do tej pory były zaporowe. Chciałbym, aby to był ten moment, w którym jest refleksja – dodał minister.

Pełne relacje z ECC na portalu Rynek Zdrowia

Inne wątki medyczne podczas EEC.

Od przemysłu do apteki – rynek farmaceutyczny w czasach koronawirusa Wpływ pandemii na politykę lekową i funkcjonowanie przemysłu farmaceutycznego – wybrane zagadnienia. Rozwój nowoczesnych technologii lekowych w Polsce – potencjał i bariery. Przemysł farmaceutyczny na gospodarczej mapie kraju.

E-zdrowie w dobie COVID-19 – wymuszone przyspieszenie cyfryzacji sektora medycznego
Osiąganie cyfrowej dojrzałości polskiej ochrony zdrowia – na jakim etapie jesteśmy?  E-zwolnienie, e-recepta, e-skierowanie, Internetowe Konto Pacjenta i co dalej? Elektroniczna dokumentacja medyczna – gromadzenie, wymiana, korzyści dla systemu, placówek i pacjentów.

System ochrony zdrowia. Pandemia 2.0
Pandemia straconą szansą na ponadpartyjne budowanie systemu ochrony zdrowia? Jakich zmian wymaga opieka zdrowotna, by stała się bardziej odporna na kolejne epidemiczne kryzysy? Szczepienia i co dalej – mamy systemowy model profilaktyki, m.in. chorób zakaźnych? Czy koronawirus zmienił podejście polityków do zwiększania nakładów na ochronę zdrowia – spór o metody i terminy.

Do udziału w tej sesji zostali zaproszeni:
Dariusz Klimczak, poseł na Sejm RP, Sejmowa Komisja Zdrowia;
Beata Małecka-Libera, senator RP, przewodnicząca, Senacka Komisja Zdrowia;
Bolesław Piecha, poseł na Sejm RP, zastępca przewodniczącego, Sejmowa Komisja Zdrowia;
Andrzej Sośnierz, poseł na Sejm RP, Sejmowa Komisja Zdrowia.