PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Trwa batalia o zastopowanie szkalowania medyków w sieci

Autor: miro • Źródło: ms
02-06-2015, 08:08
Trwa batalia o zastopowanie szkalowania medyków w sieci Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Lekarz dentysta zawodem zaufania publicznego, a więc można go szkalować? Taki wniosek można wysnuć ze stanowiska GIODO, który analizował kwestię: czy portal może w celach komercyjnych przetwarzać dane osobowe lekarzy i lekarzy dentystów bez ich zgody.

Decyzja GIODO została uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, a wyrok WSA podtrzymany przez Naczelny Sąd Administracyjny. WSA nakazał GIODO ponowne zbadanie sprawy, a to ze względu na istotne naruszenie zasad postępowania administracyjnego.

GIODO - zdaniem obu instancji - nie ustalił, czy właściciel portalu zapewnia należytą ochronę danych osobowych lekarzy jako administrator, nie wziął również pod uwagę, że jakakolwiek możliwość ingerencji lekarza i lekarza dentysty w kwestii przetwarzania jego danych osobowych jest możliwa wyłącznie po jego zarejestrowaniu na portalu, w sytuacji gdy jego profil już istnieje.

Sądy zarzuciły GIODO także i to, że nie zbadał dokładnie sprawy i nie zebrał całości materiału dowodowego. Orzeczenie NSA zapadło w kwietniu 2015 r.
W krytykowanym stanowisku GIODO uznał, że zawód lekarza, lekarza dentysty to zawód zaufania publicznego, którego wykonywanie jest istotne z punktu widzenia interesu publicznego. Ze względu na specyfikę wykonywanego zawodu lekarza i lekarza dentysty, udzielający świadczeń medycznych musi liczyć się z tym, iż jego dane osobowe - w zakresie dotyczącym wykonywanego przez niego zawodu - podlegają słabszej ochronie.

Nie ulega wątpliwości, iż świadczona przez lekarza praca, w szczególności sposób jej wykonywania i uzyskane efekty, podlegają społecznej kontroli. Natomiast serwis internetowy umożliwiający użytkownikom zamieszczanie opinii i komentarzy dotyczących lekarza jest jednym z narzędzi, za pomocą którego pacjenci mogą wykonywać tę społeczną kontrolę.

Tego typu argumentacja pojawiła się w odpowiedzi GIODO na skargę lekarza, który wnosił o:
- spowodowanie zaprzestania przetwarzania jego danych osobowych i usunięcia wynikłych z tego skutków przez jeden z portali;
- wszczęcie z urzędu postępowania wobec spółki prowadzącej portal ze względu na masowość tego zjawiska wobec ludzi pracujących w ochronie zdrowia;
- przekazanie sprawy w razie podejrzenia naruszenia prawa karnego i/lub handlowego do rozpatrzenia przez inne właściwe organy;
- zabezpieczenia dla celów dowodowych zgromadzonych danych osobowych oraz korespondencji z systemu informatycznego tej spółki.

Kwestię tę na portalu OIL w Warszawie omówiła Justyna Wojteczek

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH