
- Czy dentysta musi się zaszczepić przeciwko COVID-19, aby leczyć pacjentów?
- Władze powiatu Grafschaft Bentheim wydały zakaz pracy dentyście, który odmówił zaszczepienia
- Sprawa trafiła do sądu administracyjnego, który utrzymał w mocy wydany zakaz
- Nieugięty dentysta walczy o prawo wykonywania zawodu w Wyższym Sądzie Administracyjnym Dolnej Saksonii
Dentysta nie chciał się zaszczepić przeciwko koronawirusowi, to był powód wydania zakazu przyjmowania pacjentów
Do zdarzenia doszło w Niemczech. Stomatolog skierował sprawę do sądu
Sędziowie III Izby Sądu Administracyjnego w Osnabrück orzekli, że zakaz wydano zgodnie z prawem
Niezaszczepiony dentysta nie może przyjmować pacjentów
Dentysta złożył pilny wniosek i pozew przeciwko zakazowi przyjmowania pacjentów nałożonemu na niego przez władze powiatu Grafschaft Bentheim w czerwcu 2022 r. Organ władzy terenowej wydał zakaz, ponieważ lekarz nie legitymował się kartą szczepienia ani kartą rekonwalescencji. Dentysta nie przedstawił też orzeczenia w sprawie przeciwwskazań medycznych do szczepienia.
Nie zaszczepiony dentysta nie może leczyć
Sędziowie III Izby Sądu Administracyjnego w Osnabrück orzekli, że zgodnie z orzecznictwem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego i ustawą o ochronie przed infekcjami, władze powiatu Grafschaft Bentheim miały prawo zakazać działalności lekarzowi dentyście.
W ocenie Sądu Administracyjnego lekarz stomatolog ponosi zwiększone ryzyko zakażenia i transmisji z powodu braku szczepień. Jednak pracownicy zawodów medycznych i pielęgniarskich ponoszą szczególną odpowiedzialność wobec swoich pacjentów.
Sąd Administracyjny w Osnabrück uzasadnił swoją decyzję faktem, że dentysta podczas leczenia jest bardzo blisko swoich pacjentów. W przypadku epidemii ryzyko przeniesienia wirusa jest wysokie, ponieważ lekarz nie jest szczepiony - pomimo takiego obowiązku.
Trwa walka dentysty o prawo do wykonywania zawodu
Decyzję tę dentysta zaskarżył przed Wyższym Sądem Administracyjnym Dolnej Saksonii (OVG) w Lüneburgu. Sąd ten ma podjąć decyzję w sprawie skargi mężczyzny w trybie pilnym. Co oznacza ok. miesiąca oczekiwania na wyrok. Do tego czasu stomatolog nie może kontynuować pracy.
Sędziowie stwierdzili, że obowiązek przedstawienia dowodu szczepienia dotyczy również osób, które pracują w gabinetach stomatologicznych. Obecnie dostępne szczepionki przeciwko koronawirusowi są uznawane przez Światową Organizację Zdrowia i Europejską Agencję Leków za skutecznie i bezpieczne.
Komentarze