PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Traumatyczne przeżycia dzieci u dentysty to tylko wina rodziców

Autor: miro • Źródło: ms
29-12-2021, 08:30
Traumatyczne przeżycia dzieci u dentysty to tylko wina rodziców Lekarz dentysta Marcin Nowosielski w TVP Opole
-  Traumę z dzieciństwa, związaną z wizytami u stomatologa, rodzice przenoszą często na swoje dzieci. Dorośli niegdyś sami byli usadzani na fotelu stomatologicznym tylko w obliczu poważnych problemów z uzębieniem. Do takich sytuacji nie można dopuszczać - przestrzega lekarz dentysta Marcin Nowosielski.
  • Dorośli mają pilnować dzieci, tymczasem sami lekceważą zasady higieny. Doprowadzają do sytuacji, w której bolący ząb jest symptomem poważnych problemów stomatologicznych.

  • Rodzice przenoszą własne doświadczenia na dzieci i wiążą ból zęba z wizytą u dentysty. To kardynalny błąd.

Lekarz dentysta Marcin Nowosielski, bloger stomatologiczny pytany w TVP Opole o tematykę poruszaną przez niego na blogu stwierdził m.in.:

Leczenie kanałowe jest moją domeną, tak naprawdę w dużej mierze tym się zajmuję stąd mnogość tematów na ten temat. Leczenie kanałowe to takie ostatnie leczenie przed usunięciem zęba, które przeprowadzamy w sytuacji gdy próchnica jest na tyle głęboka, że doszło do rozwinięcia się stanu zapalnego miazgi. W efekcie  ząb bardzo mocno boli. Realizowana wówczas procedura naprawcza jest szczególnie zaawansowana i skomplikowana.

Staram się jednak na moim blogu poruszać wszelkiego rodzaju kwestie, takie jakie są przedmiotem zainteresowania  w danym momencie. Ostatnio tematem, którym się zająłem były metamorfozy uśmiechu. Staram się mówić również o implantologii, o leczeniu dzieci, o stresie w gabinecie stomatologicznym.

Od czego zależy stan zdrowia jamy ustnej Polaków 

Marcin Nowosielski stwierdził, że w przeciągu ostatnich lat stan higieny i zdrowia jamy ustnej Polaków znacząco się poprawił. Według niego jest lepiej niż było to 10, czy 15 lat temu. Wynika to z pewnością z wyższej świadomości pacjentów oraz z chęci dbania o swój wizerunek. Ludzie zaczynają doceniać wagę uśmiechu w codziennym życiu. Dowodem na to jest fakt, że coraz więcej dorosłych osób decyduje się na aparat ortodontyczny.

Według gościa TVP Opole regularna higienizacja jest podstawą zdrowia jamy ustnej. To jest domena higienistek nie lekarzy dentystów. Coraz więcej gabinetów oferuje pacjentom tego typu, wyspecjalizowane usługi.

W coraz większej liczbie gabinetów pracują higienistki Najważniejsze są instruktaże i informowanie pacjentów o zasadach dbania o zdrowie jamy ustnej. To że higienistka profesjonalnie zajmie się kamieniem nazębnym to jest jedno, ale to czy pacjent potem będzie potrafił ten stan utrzymać należycie w domu - to jest druga kwestia. Instruktaż, edukacja pacjentów są tak naprawdę w tym wszystkim najważniejsze.

Rodzić odpowiada za stan zdrowia jamy ustnej dziecka

Takie podejście do dbałości o stan zdrowia jamy ustnej należy zaczynać od najmłodszych lat. Do gabinetu z dzieckiem należy się udać z pierwszą wizytą nie jak coś dolega, bo wtedy zwykle jest już duży problem. Tymczasem dziecku nie za bardzo da się efektywnie pomóc, jeśli nie jest ono przyzwyczajone do gabinetu.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda gdy dziecko jest przyzwyczajone do wizyt u dentysty, przychodzi regularnie do gabinetu. Wówczas,  nawet jeśliby pojawił się problem, ale prawdopodobieństwo takiej sytuacji nie bywa wysokie, to zawsze jest łatwiejsza możliwość pomocy takiemu dziecku.

Zębom dziecka trzeba poświęcać codzienną uwagę. Gdy jest małe - rodzice powinni wyręczać pociechę w higienie uzębienia. Do 12 - 13 roku życia dziecka pociechy rodzice muszą co najmniej mieć kontrolę nad myciem zębów przez pociechę. Natomiast u pięcio –siedmiolatków, które nie są jeszcze w pełni sprawne manualnie, tak naprawdę to rodzic powinien myć zęby, bo tylko w ten sposób można to zrobić prawidłowo.

Dorosły przenosi złe stomatologiczne doświadczenia na dzieci 

Dorośli mają przypilnować dzieci, tymczasem sami lekceważą zasady higieny. Doprowadzają do sytuacji, w której bolący ząb jest symptomem poważnych problemów stomatologicznych. Dojmujący ból to oznaka stanu zapalnego miazgi, wywołanego głęboką próchnicą. Trzeba pamiętać, że niestety złośliwie sytuacje ekstremalne zdarzają się najczęściej w święta i w weekendy, kiedy dostępność do pomocy dentystycznej jest ograniczona. Siedząc na fotelu dentystycznym pacjent solennie zapewnia, że teraz będzie już dbał o zęby, po czym sytuacja powraca do punktu wyjścia.

Niestety ci sami dorośli przenoszą własne doświadczenia na dzieci i wiążą ból zęba z wizytą u dentysty. To kardynalny błąd. Dorośli, którzy nie chodzą do stomatologa, mają utrwalony wizerunek  złego, szkolnego dentysty i nim straszą dzieci. Tymczasem współczesna stomatologia jest praktycznie bezbolesna.

- Ona jest do tego stopnia bezbolesna, że zdarza się, iż pacjenci nam zasypiają na fotelu - zapewnia gość TVP Opole.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH