Traumatyczne przeżycia dzieci u dentysty to tylko wina rodziców

-
Dorośli mają pilnować dzieci, tymczasem sami lekceważą zasady higieny. Doprowadzają do sytuacji, w której bolący ząb jest symptomem poważnych problemów stomatologicznych.
-
Rodzice przenoszą własne doświadczenia na dzieci i wiążą ból zęba z wizytą u dentysty. To kardynalny błąd.
Lekarz dentysta Marcin Nowosielski, bloger stomatologiczny pytany w TVP Opole o tematykę poruszaną przez niego na blogu stwierdził m.in.:
Leczenie kanałowe jest moją domeną, tak naprawdę w dużej mierze tym się zajmuję stąd mnogość tematów na ten temat. Leczenie kanałowe to takie ostatnie leczenie przed usunięciem zęba, które przeprowadzamy w sytuacji gdy próchnica jest na tyle głęboka, że doszło do rozwinięcia się stanu zapalnego miazgi. W efekcie ząb bardzo mocno boli. Realizowana wówczas procedura naprawcza jest szczególnie zaawansowana i skomplikowana.
Staram się jednak na moim blogu poruszać wszelkiego rodzaju kwestie, takie jakie są przedmiotem zainteresowania w danym momencie. Ostatnio tematem, którym się zająłem były metamorfozy uśmiechu. Staram się mówić również o implantologii, o leczeniu dzieci, o stresie w gabinecie stomatologicznym.
Od czego zależy stan zdrowia jamy ustnej Polaków
Marcin Nowosielski stwierdził, że w przeciągu ostatnich lat stan higieny i zdrowia jamy ustnej Polaków znacząco się poprawił. Według niego jest lepiej niż było to 10, czy 15 lat temu. Wynika to z pewnością z wyższej świadomości pacjentów oraz z chęci dbania o swój wizerunek. Ludzie zaczynają doceniać wagę uśmiechu w codziennym życiu. Dowodem na to jest fakt, że coraz więcej dorosłych osób decyduje się na aparat ortodontyczny.
Według gościa TVP Opole regularna higienizacja jest podstawą zdrowia jamy ustnej. To jest domena higienistek nie lekarzy dentystów. Coraz więcej gabinetów oferuje pacjentom tego typu, wyspecjalizowane usługi.
W coraz większej liczbie gabinetów pracują higienistki Najważniejsze są instruktaże i informowanie pacjentów o zasadach dbania o zdrowie jamy ustnej. To że higienistka profesjonalnie zajmie się kamieniem nazębnym to jest jedno, ale to czy pacjent potem będzie potrafił ten stan utrzymać należycie w domu - to jest druga kwestia. Instruktaż, edukacja pacjentów są tak naprawdę w tym wszystkim najważniejsze.
Rodzić odpowiada za stan zdrowia jamy ustnej dziecka
Takie podejście do dbałości o stan zdrowia jamy ustnej należy zaczynać od najmłodszych lat. Do gabinetu z dzieckiem należy się udać z pierwszą wizytą nie jak coś dolega, bo wtedy zwykle jest już duży problem. Tymczasem dziecku nie za bardzo da się efektywnie pomóc, jeśli nie jest ono przyzwyczajone do gabinetu.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda gdy dziecko jest przyzwyczajone do wizyt u dentysty, przychodzi regularnie do gabinetu. Wówczas, nawet jeśliby pojawił się problem, ale prawdopodobieństwo takiej sytuacji nie bywa wysokie, to zawsze jest łatwiejsza możliwość pomocy takiemu dziecku.
Zębom dziecka trzeba poświęcać codzienną uwagę. Gdy jest małe - rodzice powinni wyręczać pociechę w higienie uzębienia. Do 12 - 13 roku życia dziecka pociechy rodzice muszą co najmniej mieć kontrolę nad myciem zębów przez pociechę. Natomiast u pięcio –siedmiolatków, które nie są jeszcze w pełni sprawne manualnie, tak naprawdę to rodzic powinien myć zęby, bo tylko w ten sposób można to zrobić prawidłowo.
Dorosły przenosi złe stomatologiczne doświadczenia na dzieci
Dorośli mają przypilnować dzieci, tymczasem sami lekceważą zasady higieny. Doprowadzają do sytuacji, w której bolący ząb jest symptomem poważnych problemów stomatologicznych. Dojmujący ból to oznaka stanu zapalnego miazgi, wywołanego głęboką próchnicą. Trzeba pamiętać, że niestety złośliwie sytuacje ekstremalne zdarzają się najczęściej w święta i w weekendy, kiedy dostępność do pomocy dentystycznej jest ograniczona. Siedząc na fotelu dentystycznym pacjent solennie zapewnia, że teraz będzie już dbał o zęby, po czym sytuacja powraca do punktu wyjścia.
Niestety ci sami dorośli przenoszą własne doświadczenia na dzieci i wiążą ból zęba z wizytą u dentysty. To kardynalny błąd. Dorośli, którzy nie chodzą do stomatologa, mają utrwalony wizerunek złego, szkolnego dentysty i nim straszą dzieci. Tymczasem współczesna stomatologia jest praktycznie bezbolesna.
- Ona jest do tego stopnia bezbolesna, że zdarza się, iż pacjenci nam zasypiają na fotelu - zapewnia gość TVP Opole.

-
Nie żyje dr Janina Bić-Szudak
newsDENT -
Depresję można rozpoznać na fotelu dentystycznym
newsDENT -
Invisalign Go i flow injection. Jak bez problemu odnaleźć się w stomatologii cyfrowej
techDENT -
Zapalenie przyzębia i migotanie przedsionków. Związek udowodniony
techDENT -
Zaświadczenia z wynikiem LDEK i LEK po nowemu
eduDENT -
NFZ w Białymstoku ogłosił 37 konkursy na leczenie stomatologiczne
newsDENT -
NFZ w Zielonej Górze ogłosił 48 konkursów na udzielane świadczeń stomatologicznych
newsDENT -
Miazga zęba obumiera z niewiadomych przyczyn. Odpowiedzialny zębiniak
techDENT
-
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Wykaz modułowych programów specjalizacji lekarsko - dentystycznych 2023
eduDENT -
Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Drożyzna u dentysty. Polska na 3. miejscu wśród państw UE
bizDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Radomsko, łódzkie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Góra Puławska , lubelskie