• Program "Toruń olśniewa uśmiechem" wśród nominowanych do nagrody w konkursie "Zdrowy Samorząd".
  • Konkurs "Zdrowy Samorząd" trwa do 28 maja 2021 r., do godz. 12.00).
  • Programy profilaktyczne, poświęcone zapobieganiu próchnicy oraz urazom zębów, prowadzone są w Toruniu w różnej formule rok w rok od ośmiu lat. 

  •  

    Dzieci są indywidualnie instruowane jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, ale też zapoznają się z zasadami prawidłowego odżywiania.

     

Konkurs "Zdrowy Samorząd" związany jest z VI Kongresem Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 14-16 czerwca 2021 r.). Organizują go redakcje Portalu Samorządowego oraz portalu i magazynu Rynek Zdrowia (Grupa PTWP, w której od 2013 r. funkcjonuje także infoDENT24.pl).

Celem Konkursu „Zdrowy Samorząd” jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka.

Jak, gdzie i kiedy głosować na "Zdowy Samorząd" 

O laur zwycięzcy walczy m.in. program "Toruń olśniewa uśmiechem". Można na niego głosować (do 28 maja 2021 r., do godz. 12.00) tutaj.  

Czytaj także: Toruń nadal będzie olśniewał uśmiechem
Toruń olśniewa uśmiechem
Toruń: konkurs dla dentystów na realizację programu „Toruń olśniewa uśmiechem”
Jak Toruń troszczy się o zęby dzieci i młodzieży

Dbanie o zdrowie stomatologiczne najmłodszych zawsze było w centrum uwagi radnych Torunia. Programy profilaktyczne poświęcone zapobieganiu próchnicy oraz urazom zębów prowadzone są w tym mieście w różnej formule rok w rok od ośmiu lat. 

Pozytywna ocena AOTMiT dla programu „Toruń olśniewa uśmiechem” 

Zyskujący pozytywne rekomendacje Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji „Toruń olśniewa uśmiechem”  trwa już kilka lat, zatem nominacja do  czwartej edycji Konkursu „Zdrowy Samorząd” jest w pełni zasłużona.  Ostatnia edycja programu z 2020 r. kosztowała miasto 86 840 zł, a dofinansowanie z NFZ wyniosło 53 160 zł.

Zgodnie z przepisami, aby dostać dofinansowanie, nie można wprost dublować tego, co chorym i tak się należy w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Toruń robi więc program dotyczący stomatologii, ale nie sprowadza się on jedynie do finansowania  wypełnień poza kolejką.

Plan działania jest bardziej wszechstronny i dający szansę na trwalsze efekty, bowiem kierowany jest do dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół podstawowych i liceów (w wieku od 11. do 14. roku życia  i 17-latków) z terenu Torunia. Projekt ma uaktywnić także: pracowników oświaty, pielęgniarki szkolne, rodziców (opiekunów) dzieci biorących udział w programie.

Jak korzystają z programu stomatologicznego toruńskie dzieci?

Przede wszystkim przechodzą badanie stomatologiczne, podczas którego dokonywana jest ocena poziomu higieny, stanu przyzębia i zgryzu.

Dzieci są indywidualnie instruowane jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, ale też zapoznają się z zasadami prawidłowego odżywiania. Każde dziecko, u którego nie został wykonany zabieg lakowania pierwszych zębów trzonowych w ramach refundacji NFZ przed ukończeniem 7 r.ż. - przechodzi ten zabieg. .

W szkołach odbywają się wykłady edukacyjne na temat choroby próchnicowej i jej powikłań oraz wpływu na stan zdrowia ogólnego, a także zajęcia warsztatowe dla dzieci dotyczące zasad utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Jak widać plan jest zawsze przemyślany, tak by działania były skuteczne.