• Na terenie woj. kujawsko - pomorskiego działają trzy pogotowia stomatologiczne
  • Włocławek, Toruń i Dobrcz to trzy lokalizacje, w których na terenie woj. kujawsko - pomorskiego działa pogotowie stomatologiczne
  • OW NFZ w Bydgoszczy zaoferował 3 tys. zł za dobę dyżuru.

 

Doraźna pomoc stomatologiczna w Toruniu

Doraźną pomoc stomatologiczną realizuje NZOZ Pomorskie Centrum Medyczne ORMED utworzony przez Abicon Sp. z o.o. ul. Srebrnego 1, Toruń (tel. 56 621 08 11).

To duży sukces po stronie NFZ w Bydgoszczy. Przypomnijmy, że do 1 listopada 2016 r. pogotowie stomatologiczne w Toruniu realizował gabinet dentystyczny w przychodni Rudak-Med przy ulicy Podgórskiej. Tak było od 2014 r. Powodem zakończenia współpracy z publicznym płatnikiem był prosty – zbyt małe pieniądze, które nie rekompensują nakładów niezbędnych do realizowania świadczeń. Nie sposób było znaleźć do pracy kadry za tak małe pieniądze.

Ostatnio Kujawsko-Pomorski OW NFZ zaoferował najwyższe w Polsce stawki, bo za dobę dyżuru zaproponował 3 tys. zł. 

Walka o pogotowie stomatologiczne od lat

Od wielu miesięcy radni Torunia próbowali doprowadzić do przywrócenia doraźnej pomocy stomatologicznej w mieście. Pomysłem na przezwyciężenie braku pogotowia stomatologicznego było przekazanie przez radnych petycji urzędnikom z NFZ. Dodatkowo petycja zostanie wzmocniona pismem przewodniczącego Rady Miasta Torunia, który będzie apelował o pilną reakcję.

Radni Torunia nie raz próbowali zaangażować NFZ w rozwiązanie problemu, bez rezultatu.

Przypomnijmy, że petycję o podjęcie prac, mających na celu wsparcie ponownego otwarcia pogotowia stomatologicznego w Toruniu i poszerzenia zakresu programu wieloletniego „Toruń olśniewa uśmiechem" do Marcina Czyżniewskiego, przewodniczącego Rady Miasta Torunia - wystosował Marcin Łowicki. 

W ocenie autora petycji uruchomienie pogotowia stomatologicznego leży w gestii NFZ, jednak Rada Miasta Torunia może w tej kwestii pomóc. Problem jednak dotyczy większości województwa. Nawet w Bydgoszczy nie ma nocnej i świątecznej pomocy stomatologicznej.

Trzy miejsca z pogotowiem stomatologicznym 

Kolejny sukces to uruchomienie pogotowia stomatologicznego przez Madental Stomatologia, ul. Leśna 2, w miejscowości Dobrcz (tel. 668 56 92 32). To 60 km od Grudziądza i 70 km od Torunia.

Cały czas funkcjonuje Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej we Włocławku, ul. Kilińskiego 16, Włocławek (tel. 54 231 10 62).