PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tomasz Latos: Polska w opiece stomatologicznej za Wietnamem i Ugandą

Autor: miro • Źródło: ms
15-06-2018, 10:45
Tomasz Latos: Polska w opiece stomatologicznej za Wietnamem i Ugandą Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Polska, jeżeli chodzi o opiekę stomatologiczną, spadła na miejsce za Wietnamem i Ugandą. Mieliśmy więc co nadrabiać od 2013 r. i mam nadzieję, że będziemy to systematycznie robić, bo niewątpliwie jest to proces rozłożony na lata - przekonywał poseł Tomasz Latos podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia w I połowie maja 2018 r.

Oto wypowiedź Tomasza Latosa w kwestii stanu polskiej stomatologii.

Gabinety stomatologiczne od dawna nie funkcjonują w szkołach, funkcjonują tylko w niektórych. Rzeczywiście, padła taka deklaracja, że będziemy robić wszystko, aby te gabinety stomatologiczne przywrócić.

Jednocześnie wszyscy wiemy, a przynajmniej tak mi się wydaje, że są również niewielkie szkoły, np. wiejskie, gdzie uczniów jest kilkudziesięciu albo stu kilkudziesięciu i trudno byłoby w takich warunkach gabinet otworzyć. Z tego m.in. wynika ten pomysł, wydawało się, że niekontrowersyjny, utworzenia „dentobusów” i - oczywiście - systematycznej opieki, czyli systematycznie ponawianych wizyt w takich miejscach, aby tę opiekę stomatologiczną zapewnić, bo – jak słyszeliśmy – niektóre dzieci w ogóle nie są prowadzone przez rodziców do stomatologa.

Zgadzam się z tymi głosami mówiącymi o profilaktyce, bo – rzeczywiście – bez profilaktyki z tym problemem się nie uporamy. Mamy tu do zrobienia szczególnie dużo ponad podziałami politycznymi, bo w krajach bardzo ubogich, w których skala ubóstwa jest bardzo duża, bez wymieniania nazw, mamy do czynienia z pewnym zjawiskiem – otóż, paradoksalnie, mimo występującego ubóstwa i głodu, pojawiły się choroby cywilizacyjne, takie jak chociażby ta, o której teraz mówimy, czyli próchnica, ale również cukrzyca, a to dlatego, że pewne koncerny, goniąc za zyskiem, stworzyły możliwości taniego dostępu do produktów, których nie można stosować bezkrytycznie, bez świadomości różnych konsekwencji, wywoływania chorób cywilizacyjnych.

Reasumując – bez profilaktyki nie uporamy się z tym problemem, dlatego, że ciągle będziemy gonić ten uciekający problem. I na tej profilaktyce w dużej mierze musimy się skoncentrować.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentobus   dentysta w szkole   sejm   Tomasz Latos  

POLECAMY W SERWISACH