Łukasz Sowa, infoDENT24.pl: Co wyróżnia tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej?

Tin Chun Wong, prezydent FDI: Stan zdrowia jamy ustnej jest istotnym tematem dyskusji o zdrowiu, jego długości i jakości, przede wszystkim w późniejszych latach życia. Kluczowym słowem w tym dniu jest profilaktyka, jako czynnik decydujący o zdrowiu jamy ustnej przez całe życie. 

infoDENT24.pl: Hasłem tegorocznych obchodów jest "Smile for life", czyli z "Uśmiechem przez życie". Dlaczego?

Tin Chun Wong: Hasło tegorocznej edycji ma zwrócić uwagę na korzyści wynikające z posiadania pięknego i zdrowego uśmiechu przez całe życie, niezależnie od wieku. Jest to oczywiście związane z jakością życia. Wiemy, że dla wielu osób w wieku podeszłym problemem jest chociażby gryzienie. Chcielibyśmy, aby takich osób było jak najmniej.

infoDENT24.pl: Czym tegoroczne obchody będą różnić się od tych z lat ubiegłych?

Tin Chun Wong: Przede wszystkim mamy nadzieję, że Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, w tym roku będzie celebrowany jeszcze bardziej niż w latach poprzednich. Z naszych analiz wynika, że w 2014 r. o ŚDZJU dowiedziało się ponad 16 milionów osób na całym świecie. To świetny wynik, tym bardziej, że sama inicjatywa ustanowiona została przez FDI dopiero w 2007 r. w Dubaju. Jesteśmy jednocześnie realistami, wiemy, że na świecie jest ponad 7 miliardów ludzi. W kolejnych latach chcemy zwiększać zasięg informacyjny.

W tym roku zespół przygotowujący ŚDZJU skupił się na tym, aby jak najwięcej osób mogło przyłączyć się do obchodów. Udostępniliśmy narzędzia, dzięki którym każdy dentysta mógł przygotować specjalny plakat ze swoją podobizną. Dostępne są również inne materiały promocyjne, także w języku polskim.

infoDENT24.pl: Które inicjatywy podejmowane w trakcie ŚDZJU robią największe wrażenie?

Tin Chun Wong: Trudno wskazać jedną konkretną inicjatywę. Podejmowane aktywności wynikają ze specyfiki krajów organizatorów oraz - nie ma co ukrywać - budżetu. Im większy, tym obchody mogą być bardziej imponujące.

W tym roku ważną akcję przeprowadzono w Senegalu, gdzie bezpłatną pomoc stomatologiczną otrzymało 500 dzieci. W Hiszpanii organizowany jest konkurs na "selfie" pt. "Smile for life". W Liberii darmową bezpłatną pomoc stomatologiczną otrzymały dzieci z obozów. W Australii dentyści biją rekord w liczbie udzielonych porad stomatologicznych.

Świat celebruje ten dzień na swój sposób. Nie ma tutaj żadnych wytycznych. Doceniamy zarówno poważne debaty z udziałem decydentów, jak i inicjatywy młodych dentystów lub studentów, które nierzadko przybierają formę zabawy.