PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Testy na HIV w gabinecie stomatologa. USA daje przykład, co z Polską?

03-07-2013, 00:02
Testy na HIV w gabinecie stomatologa. USA daje przykład, co z Polską? (Fot. Fotolia/PTWP)
Testy na HIV w gabinecie stomatologa. USA daje przykład, co z Polską? (Fot. Fotolia/PTWP)
W Stanach Zjednoczonych standardowe badanie stomatologiczne uzupełniono testem na wykrycie wirusa HIV. Także polscy specjaliści uważają, że rola dentysty nie powinna być sprowadzana tylko do realizacji bieżących potrzeb stomatologicznych. Ideę wprowadzenia możliwości wykonywania testów HIV przez stomatologów oceniają jako niezwykle cenną.

Aby przeprowadzanie badań przesiewowych było łatwiejsze Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wydała raport pt.: Revised recommendations for HIV testing of adults, adolescents, and pregnant women in health-care settings (Uaktualnione zalecenia dotyczące badania w kierunku HIV osób dorosłych, nastolatków i kobiet ciężarnych w placówkach opieki zdrowotnej), które usunęły dwie główne przeszkody, utrudniające szybkie przeprowadzanie badań w kierunku HIV: konieczność wyrażenia pisemnej zgody na badanie, oraz konieczność profilaktycznej konsultacji w ramach procesu badania.

W 2012 r. amerykański panel ekspertów Preventive Services Task Force, działający pod patronatem Department of Health and Human Services nadał badaniom w kierunku HIV u wszystkich nastolatków oraz u dorosłych w wieku 15-65 lat status A, przyznawany świadczeniom o największym i najlepiej przebadanym łącznym korzystnym wpływie. Status ten ma kluczowe znaczenie w kontekście aktu Patient Protection and Affordable Care Act, który wymaga od instytucji ubezpieczenia zdrowotnego oferowania wszystkich usług profilaktycznych posiadających rekomendację A.

Dentysta jak lekarz rodzinny

Naukowcy zajmujący się problematyką AIDS uważają, że gabinety stomatologiczne są niedoceniane w zakresie możliwości prowadzenia testów i badań przesiewowych w kierunku  HIV. Także polscy specjaliści uważają, że rola lekarza stomatologa nie sprowadza się tylko do realizacji bieżących potrzeb stomatologicznych pacjentów (leczniczych i profilaktycznych).

- Wizyta w gabinecie stomatologicznym to szansa na wykrycie wielu innych problemów zdrowotnych. Sporo chorób ogólnoustrojowych ma  ustną manifestację i można je zaobserwować podczas wizyty w gabinecie mówi dr Anna Lella wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, szefowa Komisji Stomatologicznej NRL. Jej zdaniem rola stomatologa w wykrywaniu schorzeń ogólnoustrojowych jest często niedoceniana. - Stomatolodzy są lekarzami pierwszego kontaktu, wiele osób częściej odwiedza gabinet stomatologiczny, choćby w celu rutynowego przeglądu, niż  lekarza rodzinnego, czy innego specjalistę. Dlatego też idea wprowadzenia możliwości wykonywania testów HIV przez stomatologów jest niezwykle cenna dodaje szefowa Komisji Stomatologicznej NRL.

Pomimo lat walki z HIV/AIDS i kampanii informacyjnych o ryzykownych zachowaniach, wciąż dochodzi do nowych zakażeń i zachorowań. Oprócz publikowanych danych o liczbie osób zakażonych, istnieje też nieokreślona precyzyjnie liczba osób nieświadomych swojego statusu serologicznego. Badania dowodzą, że uzmysłowienie dodatniego wyniku skłania ludzi zakażonych do postaw ograniczających dalsze rozprzestrzenianie się infekcji/choroby. Chociaż w zaktualizowanych amerykańskich zaleceniach jest mowa o rutynowym prowadzeniu badań w kierunku HIV we wszystkich placówkach opieki zdrowotnej, nie wskazuje się wprost gabinetów stomatologicznych. W rzeczywistości rutynowe badania są w nich wprowadzane raczej powoli. Dla wielu pacjentów udanie się do wyznaczonych punktów w celu badania jest możliwe, lecz też czasem zwyczajnie kłopotliwe czy czasochłonne. Tymczasem badanie przesiewowe w kierunku HIV jako element badania stomatologicznego jest proste, nieinwazyjne, szybkie (wynik po ok. 20 min) i, co bardzo ważne, o wysokiej czułości.

SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   Anna Lella   HIV   Krzysztof Maćkowiak   testy na HIV   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH