• W dużej części naturalnych past kosmetycznych bez fluoru wykryto cząstki ołowiu i metali ciężkich w ilościach przekraczających wartość dopuszczalną
  • Okazuje się, że niebezpieczne dla organizmu człowieka pierwiastki mogą dostać się do past jako zanieczyszczenia towarzyszące naturalnym surowcom mineralnym, takim jak kaolin (glinka porcelanowa) lub krzemian glinu
  • W 14 przetestowanych pastach do zębów zarejestrowano obecność środka powierzchniowo czynnego laurylosiarczanu sodu. Związek ten tworzy pianę, która pomaga usunąć wyszczotkowany brud – to dobrze, ale nie tylko. Substancja ta może podrażniać wrażliwą błonę śluzową jamy ustnej
  • Test past do zębów wykazał także, iż często umieszczane na opakowaniach informacje, wskazania, ostrzeżenia - nie są precyzyjne
  • W przypadku specjalnych wybielających past do zębów, wartość RDA (Relative Dentin Abrasion) często wynosi 100 lub więcej   

 

Zanieczyszczenia "ekologicznych" past bez fluoru  

Okazuje się, że pasty do zębów bez fluoru mają coraz większy udział w rynku. Promowane są jako naturalne środki kosmetyczne. To duże zagrożenie dla stanu zdrowia zębów. Zbawienne działanie fluoru próchnicą bezdyskusyjnie udowodniono naukowo. Zęby należy szczotkować codziennie pastą zawierającą co najmniej 1000 miligramów fluoru na kilogram (mg/kg lub ppm).

W dużej części naturalnych past kosmetycznych bez fluoru wykrywano cząstki ołowiu i metali ciężkich w ilościach przekraczających wartość określoną przez Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (BVL). Pamiętać trzeba, że nawet niewielkie ilości ołowiu w organizmie mogą prowadzić do bólów głowy, zmęczenia i utraty wagi.

W jednej z badanych past wykryto obecność arsenu. Narażanie organizmu na jego działanie może powodować raka, zaburzenia rozwojowe i nerwowe. Dlaczego tego typu składniki znalazły się w ekologicznych pastach?

Okazuje się, że niebezpieczne dla organizmu człowieka pierwiastki mogą dostać się do past jako zanieczyszczenia towarzyszące naturalnym surowcom mineralnym, takim jak kaolin (glinka porcelanowa) lub krzemian glinu.

Bywa, że szwankuje zarządzanie produkcją, a proces technologiczny past nie zawsze się sprawdza w stu procentach niezależnie od doboru surowca.

Uwaga na pasty dla dzieci

W pięciu pastach dedykowanym dzieciom laboratorium testujące odkryło dwutlenek tytanu (biel tytanowa). Tymczasem substancja ta jest zakazana w żywności, ponieważ jest prawdopodobne, iż może działać mutagennie. 

Młodzież i dzieci ze stałymi zębami mogą stosować pastę rodziców - jeśli nie zawiera cynku. Cynk jest stosowany w pastach do zębów ze względu na jego działanie antybakteryjne.

Agresywne środki powierzchniowo czynne w pastach do zębów

W 14 przetestowanych pastach do zębów zarejestrowano obecność środka powierzchniowo czynnego laurylosiarczanu sodu. Związek ten tworzy pianę, która pomaga usunąć wyszczotkowany brud – to dobrze, ale nie tylko. Substancja ta może podrażniać wrażliwą błonę śluzową jamy ustnej.

Badania naukowe wskazują, że laurylosiarczan sodu sprzyja również rozwojowi aft.

Nieprecyzyjne dane dotyczące past do zębów

Test past do zębów wykazał także, iż często umieszczane na opakowaniach informacje, wskazania, ostrzeżenia - nie są precyzyjne. Takim przykładem jest chociażby instrukcja, że dzieci poniżej szóstego roku życia, korzystające z past ze średnią zawartością fluoru 1400 ppm, powinny używać jej w ilości odpowiadającej ziarnkowi grochu.

W ocenie laboratorium testującego pasty – wskazana wielość jest dla małych dzieci zbyt wysoka. Dla maluchów do szóstego roku życia pediatrzy i stomatolodzy od pierwszego ząbka do drugich urodzin zalecają pastę do zębów z zawartością fluoru 1000 ppm – o wielkości ziarnka ryżu.

Drugim wskazaniem testujących pasty do zębów jest jasne wskazanie, że pasty do zębów z cynkiem powinny być kierowane tylko dla dorosłych i muszą być opatrzone odpowiednim wskazaniem (dzieci i młodzież przyjmują wystarczającą ilość cynku w pożywieniu).

Dobra pasta do zębów powinna chronić przed próchnicą i nie zawierać żadnych potencjalnie niebezpiecznych substancji. W teście takie cechy miało 13 past do zębów. Ich jakość oceniono jako „bardzo dobrą” lub „dobrą”.

Wartość RDA: Zbyt duże ścieranie jest szkodliwe

Pasty do zębów osiągają działanie czyszczące m.in. dzięki substancjom ściernym. Ich siła ścierania jest określona za pomocą wartości RDA (Relative Dentin Abrasion). Idealna wartość past do codziennego stosowania wynosi od 30 do 70.

W Unii Europejskiej dozwolone są pasty do zębów o wartości RDA do 250.  W tym zakresie pasta do zębów ma wystarczające działanie czyszczące, nie uszkadzając przy tym szkliwa zębów.

W przypadku specjalnych wybielających past do zębów, których producenci obiecują pożądany efekt: palaczom, osobom pijącym herbatę, kawę lub czerwone wino - wartość RDA jest często znacznie wyższa – czasami 100 lub więcej. Tak silne siły ścierające mogą na trwale uszkodzić szkliwo zębów, a twarda szczoteczka do zębów potęguje ten efekt.

Wartości RDA podane są na niewielu opakowaniach past do zębów.