PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Telestomatologia - skuteczna w selekcji pacjentów

Autor: nieck • Źródło: en
30-08-2021, 08:00
Telestomatologia - skuteczna w selekcji pacjentów Konsultacje wideo z dentystą uławiają pacjentom dostęp do opieki stomatologicznej (fot. Shutterstock)
Telestomatologia to dobry sposób na wstępną ocenę stanu zdrowia jamy ustnej i kierowanie pacjenta na wizytę stacjonarną do odpowiedniego specjalisty.
  • W Wielkiej Brytanii pandemia COVID-19 spowodowała znaczący wzrost wideokonsultacji i bardzo ograniczyła dostęp do opieki stomatologicznej.
  • Zbadano na ile telestomatologia jest skuteczna w identyfikowaniu problemów ze zdrowiem jamy ustnej i możliwości poprawienia funkcjonowania gabinetów stomatologicznych.
  • Badanie polegało na przeprowadzeniu ankiety wśród pacjentów korzystających z telekonsultacji stomatologicznych.

Badanie przeprowadzone przez zespół periodontologów i psychologów z King’s College London, wykazało, że telestomatologia może być dobrą opcją w przypadku pierwszego etapu selekcji pacjentów i w ten sposób oszczędza pacjentom osobistej wizyty w gabinecie dentystycznym.

W ankiecie prowadzonej przez pół roku (od lipca do grudnia 2020 r.) wśród 249 pacjentów badano ich nastawienie do telekonsultacji u dentysty. Okazało się, że większość pacjentów nie tylko godziła się na tego typu "wizytę" u denstysty, a także była zadowolona z jej efektów. 
Kwestionariusz z pytaniami kierowanymi do dentystów i studentów stomatologii  także dał bardzo pozytywne wyniki. 

Korzyści z wirtualnej wizyty u stomatologa dla pacjenta

- Ponieważ ludzie zwykle pracują w domu to wizyty online są dobrym rozwiązaniem, gdy harmonogram pracy jest napięty. Ponadto telestomatologia pozwala zachować dystans społeczny w przychodniach. Pacjenci mają również możliwość wcześniejszego dostępu do opieki stomatologicznej, uzyskania specjalistycznego świadczenia, a także skrócenia przerwy w pracy  Oczywiście można to zastosować tylko w niektórych przypadkach-  wyjaśnia, prof. Luigi Nibali z King’s College London, główny autor badania.

Korzyści z wirtualnej wizyty pacjenta dla stomatologa

Lekarze i dentyści mogą również znacząco skorzystać na przejściu na telestomatologię.

- Dla klinicystów wideokonsultacje mogą być skutecznym sposobem selekcji pacjentów, którzy wymagają leczenia i w ten sposób mogą  skrócić listy oczekujących. Co więcej to o wiele  bardziej opłacalny sposób niż stacjonarne konsultacje kliniczne w przychodni. Dają pacjentom poczucie pewności i bycia objętym opieką dentysty, a także są efektywną drogą instruowania w zakresie  higieny jamy ustnej. Również po leczeniu stomatologicznym dają możliwość omówienia potencjalnych problemów i  zmniejszyć liczby wizyt i bezpośrednich kontaktów twarzą w twarz. Świadczeniodawcy powinni rozważyć stosowanie telestomatolgii, jako alternatywnej metody konsultacji, dodaje współautor badania, dr Payvand Menhadji.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH