Ponad jedna trzecia wszystkich dorosłych jest otwarta na wypróbowanie „teledentyzmu” a nawet preferowałaby tę opcję w stosunku do tradycyjnych wizyt osobistych w określonych warunkach i sytuacjach.

Rodzice częściej „używają teledentyzmu” w przypadku swojego dziecka niż dla siebie, taką formułę preferują także milenialsi.

Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA) zaleca wizyty u dentysty co najmniej raz na sześć miesięcy, jednak jeszcze przed epidemią koronawirusa mniej niż połowa wszystkich dorosłych (45 proc.) zgłaszało korzystanie z półrocznych wizyt w gabinecie stomatologicznym (70 proc. ankietowanych była u dentysty przynajmniej raz w roku).

20 proc. dorosłych zapewniło, że zmieniło swoje nawyki dotyczące higieny jamy ustnej podczas pandemii. Wiele osób zgłosiło częstsze używanie nici dentystycznej, częstsze i dokładniejsze szczotkowanie, a także zdrowszą dietę na przykład spożywanie mniejszej ilości słodyczy.

Środki bezpieczeństwa w gabinecie ważne dla pacjentów
Biorąc pod uwagę ograniczony dostęp do opieki profilaktycznej w pierwszych sześciu miesiącach 2020 r., wielu pacjentów z obawy przed zakażeniem koronawirusem przełożyło zaplanowane badania i leczenie na II połowę 2020 r. Wielu pacjentów twierdzi, że spodziewa się powrotu do gabinetu lekarskiego już we wrześniu.

Wśród respondentów powszechne jest żądanie zwiększonych środków ostrożności, aby zmniejszyć niepokój związany z wizytami osobistymi.

- Nasze ustalenia potwierdzają, że ponad 30 proc. pacjentów uważa, iż informowanie o środkach bezpieczeństwa w gabinecie jest dla nich ważne. Leczący się uznają dentystów i personel, noszący wszelkie dostępne środki ochrony osobistej, za najważniejszy czynnik zapewniający im poczucie komfortu i bezpieczeństwa – powiedział Stu Shaw, wiceprezes ds. Stomatologii w Guardian Life.

Raport opiera się na ankietach internetowych: badaniu wpływu Covid-19 na zdrowie jamy ustnej (maj 2020 r.) z udziałem 1000 respondentów w wieku 24 lat i starszych. Margines błędu wynosi +/- 2,7 proc. przy 95 proc. poziomie ufności.