PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Szycie małej rany do trzech zębodołów - problematyczne rozliczanie procedury

Autor: Pozostałe źródła
08-01-2013, 07:26
Problem z rozliczaniem procedury szycia małej rany do trzech zębodołów
Problem z rozliczaniem procedury szycia małej rany do trzech zębodołów
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku zaprotestowało przeciwko wstecznemu kwestionowaniu przez Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia procedur chirurgicznych z katalogu kontraktu chirurgiczno - periodontologicznego. Próbę analizy problemu podjął na swoim blogu www.autonomia-dent.pl, lek. dent. Andrzej Cisło.

Prezydium ORL w Białymstoku uważa, że działania POW NFZ ignorują obowiązujące przepisy, zwłaszcza rozporządzenia ministra zdrowia z 31 sierpnia 2009 roku w sprawie gwarantowanych świadczeń lekarza dentysty.

Spór dotyczy procedury 23.1810 tj. chirurgiczne zaopatrzenie małej rany obejmujące do trzech zębodołów łącznie ze szwem w połączeniu z procedurami:
- 23.1704 usunięcie zęba poprzez dłutowanie zewnątrzzębodołowe z wytworzeniem płata śluzówkowo-okostnowego
- 23.1705 operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego
- 23.1807 wyłuszczenie torbieli zębopochodnej.

Problemem jest rozliczanie razem z wymienionymi świadczeniami procedury szycia małej rany do trzech zębodołów. Jest to odrębna pozycja w katalogu, tak jak jest odrębną procedurą znieczulenie do zabiegu, które też jest dodawane przez lekarzy do sprawozdania.

Jak to wygląda w rzeczywistości?

- Należy oczywiście w tym momencie odwołać się do rozporządzenia koszykowego i do katalogu będącego załącznikiem do umowy z NFZ pisze na blogu www.autonomia-dent.pl lek. dent. Andrzej Cisło. Sprawy interpretacji katalogu i znaczenia poszczególnych pozycji nie jest nowym problemem. Fundusz zwykł w takich wypadkach posługiwać się wytycznymi klasyfikacji ICD-9. Otóż wszystkie sporne trzy procedury w katalogu ICD-9 mają dodaną uwagę - "Nie obejmuje: odpowiedniego znieczulenia".

Jeśli ICD-9 miałoby być stosowane, to:
Procedury te polegają na przerwaniu ciągłości tkanek w sposób wykluczający samoistnie zagojenie (jak ma to miejsce w przypadku niepowikłanej ekstrakcji). Wymagają więc niejako "z definicji" zeszycia. Skoro opis procedury nie zakłada uzupełnienia jej o zeszycie, to oznacza, że istotnie zeszycie jest elementem tych procedur.Nie jest elementem tych procedur znieczulenie.Jedyny nasuwający się wniosek byłby taki, że być może wycena punktowa tych procedur powinna zostać zmieniona (być może 100 pkt +20 za znieczulenie to i tak jest to za mało w porównaniu do ciężkości zabiegu). Czytaj więcej

Wytęż wzrok i znajdź szczegóły

- Może jednak wyjaśnienia należy szukać nie w klasyfikacji ICD-9, a w stricte prawnej (i to literalnej) interpretacji rozporządzenia? zastanawia się dr Cisło i zachęca do analizy nagłówków tabel-załączników do rozporządzenia MZ ws wykazu świadczeń gwarantowanych. - Wygląda na to, że nowelizacja z 29 lipca 2010, chcący czy niechcący, wprowadziła bliżej nieokreśloną, nową klasyfikację świadczeń gwarantowanych. Poprzez brak w nagłówkach wyraźnego odesłania do Klasyfikacji ICD-9-CM oderwała świadczenia zawarte w wykazie od wyłączeń i objaśnień zawartych w tejże klasyfikacji ICD - pisze autor.

SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   ICD-9   Inicjatywy   Kontraktowanie   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH