• Dostępność nowej aplikacji, czyli symptom checker  zapowiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski
  • Każdy pacjent przed wizytą u lekarza będzie mógł przeprowadzić wstępny wywiad
  • Symptom checker ma zwiększyć skuteczność leczenia i usprawniać wizytę u lekarza

Od 10 sierpnia symptom checker na TPK

 Aplikacja sugeruje, jakie kroki należy podjąć. Pacjent może też wygenerować raport z przeprowadzonego wywiadu.

- Symptom checker przyspieszy diagnozę. To ułatwienie nie tylko dla pacjenta, ale też dla lekarza - przekonuje minister zdrowia Adam Niedzielski, cytowany w informacji resortu.

Narzędzie jest dostępne na stronie Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) od 10 sierpnia. MZ wyjaśnia, że pozwala ono pacjentowi sprawdzić, na jakie rozpoznanie wskazują objawy.

Szybka diagnoza, skuteczniejsze leczenie

- Planujemy, by w przyszłości przed każdą wizytą u lekarza pacjent przeprowadził wstępny wywiad. Taką możliwość zapewnimy na Internetowym Koncie Pacjenta. Przyspieszy to diagnozę, pozwoli też szybciej wdrożyć odpowiednie leczenie - zapowiada minister Niedzielski.

MZ podnosi, że zapotrzebowanie na takie rozwiązania jest bardzo duże, na co wskazała pandemia COVID-19. Przygotowany specjalnie dla Ministerstwa Zdrowia symptom checker pozwalał sprawdzić, czy objawy mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem. Już od pierwszych dni z narzędzia korzystały tysiące osób.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu w trzech językach

Resot podał, że z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu korzysta codziennie ponad 500 osób. Pierwszego dnia wdrożenia symptom checkera wstępną diagnozę przeprowadziło blisko 100 osób.

Symptom checker będzie dostępny w języku polskim, angielskim i w ukraińskim na stronie internetowej Teleplatformy Pierwszego Kontaktu w dni robocze od 18.00 do 8.00 oraz całodobowo w weekendy i święta, czyli wtedy, gdy nie pracuje podstawowa opieka. Pacjent może również pominąć symptom checker i przejść do formularza zgłoszenia na TPK.