
- Dostępność nowej aplikacji, czyli symptom checker zapowiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski
- Każdy pacjent przed wizytą u lekarza będzie mógł przeprowadzić wstępny wywiad
- Symptom checker ma zwiększyć skuteczność leczenia i usprawniać wizytę u lekarza

Czytaj więcej
Włókniak jamy ustnej. Co robić? Wskazówki ekspertaOd 10 sierpnia symptom checker na TPK
Aplikacja sugeruje, jakie kroki należy podjąć. Pacjent może też wygenerować raport z przeprowadzonego wywiadu.
- Symptom checker przyspieszy diagnozę. To ułatwienie nie tylko dla pacjenta, ale też dla lekarza - przekonuje minister zdrowia Adam Niedzielski, cytowany w informacji resortu.
Narzędzie jest dostępne na stronie Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) od 10 sierpnia. MZ wyjaśnia, że pozwala ono pacjentowi sprawdzić, na jakie rozpoznanie wskazują objawy.

Czytaj więcej
Dziecko z infekcją zęba? Co robić. Rady ekspertaSzybka diagnoza, skuteczniejsze leczenie
- Planujemy, by w przyszłości przed każdą wizytą u lekarza pacjent przeprowadził wstępny wywiad. Taką możliwość zapewnimy na Internetowym Koncie Pacjenta. Przyspieszy to diagnozę, pozwoli też szybciej wdrożyć odpowiednie leczenie - zapowiada minister Niedzielski.
MZ podnosi, że zapotrzebowanie na takie rozwiązania jest bardzo duże, na co wskazała pandemia COVID-19. Przygotowany specjalnie dla Ministerstwa Zdrowia symptom checker pozwalał sprawdzić, czy objawy mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem. Już od pierwszych dni z narzędzia korzystały tysiące osób.
Teleplatforma Pierwszego Kontaktu w trzech językach
Resot podał, że z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu korzysta codziennie ponad 500 osób. Pierwszego dnia wdrożenia symptom checkera wstępną diagnozę przeprowadziło blisko 100 osób.
Symptom checker będzie dostępny w języku polskim, angielskim i w ukraińskim na stronie internetowej Teleplatformy Pierwszego Kontaktu w dni robocze od 18.00 do 8.00 oraz całodobowo w weekendy i święta, czyli wtedy, gdy nie pracuje podstawowa opieka. Pacjent może również pominąć symptom checker i przejść do formularza zgłoszenia na TPK.

Czytaj więcej
Kiedy pacjent dopuszcza się szalbierstwa. Co mu grozi?
Komentarze