PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szumowski o wyższych uposażeniach w ochronie zdrowia

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
24-06-2020, 07:34
Szumowski o wyższych uposażeniach w ochronie zdrowia Łukasz Szumowski (foto: Fotolia/PTWP)
- Epidemia koronawirusa oczywiście nie jest jedynym obszarem bieżącej działalności Ministerstwa Zdrowia. Zajmujemy się m.in. ryczałtami i kwestią wynagrodzeń, a niedawno wspólnie z prezydentem pracowaliśmy nad Funduszem Medycznym – wskazał w rozmowie z PAP minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Walka z epidemią - analizy, uregulowania prawne, zakupy, wszystko jest od wielu tygodni istotną częścią działań resortu, ale oczywiście nie jedyną - zaznaczył szef resortu zdrowia.

Wśród zadań wymienił m.in. wzrost wyceny świadczeń w leczeniu szpitalnym. - Zwiększyliśmy wycenę ryczałtów w szpitalach powiatowych, będziemy przymierzali się do analizy w AOS (Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej - PAP) - wskazał.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał zarządzenia, które gwarantują wzrost wyceny świadczeń objętych ryczałtem, m.in. w internie, kardiologii i ortopedii od 1 lipca 2020 r. W sumie na ten cel przeznaczone zostaną, jak informował resort, przeszło 302 miliony złotych.

- Wspólnie z panem prezydentem pracowaliśmy nad ustawą o Funduszu Medycznym. To niezwykle cenna inicjatywa i bardzo oczekiwana. Zapewni nie tylko fundusz inwestycyjny, ale także rozwiązania, które pozwolą na dostęp do obiecujących terapii i do leków dotychczas nie refundowanych - powiedział minister.

Projekt ustawy o Funduszu Medycznym został złożony w Sejmie.

Minister przekazał ponadto PAP, że w resorcie trwają też analizy sytuacji związanej z minimalnym wynagrodzeniem. - Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu kwota zostaje uwolniona i będą wzrosty wynagrodzeń, szczególnie dla grup najmniej zarabiających. Podwyżki w wybranych grupach mogą sięgać kilkuset złotych - zaznaczył. 

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Łukasz Szumowski   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH