PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sztuczna inteligencja wykryje próchnicę. Na ile niezawodnie? Ruszył program pilotażowy

Autor: miro • Źródło: digit.fyi/infoDENT24.pl/ms
27-07-2022, 19:30
Sztuczna inteligencja wykryje próchnicę. Na ile niezawodnie? Ruszył program pilotażowy Sztuczna inteligencja w roli oceniającego stan uzębienia Fot. AdobeStock
Z udziałem pięciu dentystów realizowany jest program pilotażowy AssistDent, w wyniku którego definitywnie będzie można się przekonać na ile sztuczna inteligencja jest w stanie wyręczyć dentystę w diagnostyce wczesnych stadiów próchnicy, szczególnie na powierzchniach proksymalnych (międzyzębowych).
  • Ruszył program pilotażowy do wykrywania wczesnych stadiów próchnicy przez sztuczną inteligencję
  • Projekt oparty jest na analizie przez algorytmy dużej bazy zdjęć uzębień pacjentów stomatologicznych
  • Sztuczna inteligencja zaczyna być wykorzystywana także do wspomagania pracy periodontologów, ortodontów     

Program pilotażowy do wykrywania próchnicy przez sztuczną inteligencję 

AssistDent wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do analizy i ciągłego usprawniania procesów diagnostycznych na podstawie zdjęć rtg uzębienia pacjentów. To o tyle ważne, że o ile niepokojąca zmiana szkliwa zostanie wykryta odpowiednio wcześnie – będzie można uniknąć wypełnień, a niepożądanym zmianom szkliwa zapobiegać za pomocą nieinwazyjnych metod, w tym fluoryzacji.

- Zawsze powinniśmy stawiać na profilaktykę – a sztuczna inteligencja może pomóc dentystom w identyfikowaniu wczesnych oznak próchnicy, zanim się ona rozwinie, wówczas większe siły i środki na leczenie bardziej skomplikowanych przypadków – skomentował uruchomienie pilotażowego programu Clyde Munro ze szkockiej grupy dentystycznej Clyde Munro Dental Group, która realizuje unikatowy program.

Tony Travers, dyrektor generalny Manchester Imaging, firmy która stworzyła AssistDent powiedział: Sztuczna inteligencja zacznie odgrywać podstawową rolę w poprawie zdrowia zębów, cieszymy się, że nasze oprogramowanie zostało przyjęte przez Clyde Munro, dzięki czemu tworzone są wyższe standardy w stomatologii. Jesteśmy dopiero na samym początku tej podróży, ale niezwykle ekscytujące jest obserwowanie, jak rozwój sztucznej inteligencji zaczyna mieć pozytywny wpływ na leczenie pacjentów w Szkocji.

Stomatologia z dużą baza danych do analizy przez sztuczną inteligencję 

Istnieje wiele powodów, dla których sztuczna inteligencja będzie miała ogromny wpływ na stomatologię. W przeciwieństwie do innych dziedzin medycyny, w których zdjęcia rentgenowskie są rejestrowane tylko w celu zdiagnozowania przyczyny określonej dolegliwości - większość pacjentów stomatologicznych wykonuje zdjęcia rentgenowskie co roku w celu śledzenia stanu zdrowia jamy ustnej.

W rezultacie prześwietleń zdrowych i chorych zębów jest więcej niż jakiegokolwiek innego rodzaju materiału porównawczego. Ta ogromna liczba dostępnych obrazów umożliwia powstawanie bardzo dokładnych algorytmów uczenia maszynowego.

Tak jak algorytmy sztucznej inteligencji są przystosowane do rozpoznawania ludzkich twarzy poprzez wykorzystanie olbrzymiej liczby zdjęć, tak algorytmy sztucznej inteligencji, w oparciu o obrazy rtg milionów zębów, mogą wykrywać dolegliwości jamy ustnej dokładniej niż ludzkie oko.

Sztuczna inteligencja na usługach periodontologów

Przypomnijmy, że sztuczna inteligencja z powodzeniem wykrywa choroby przyzębia na podstawie zdjęć RTG. Takie doniesienia pojawiły się podczas EuroPerio10, kongresie, który organizuje European Federation of Periodontology (EFP).

Badacze z Eskisehir Osmangazi University w Turcji prezentowali na konferencji EuroPerio wyniki swojego badania nad skutecznością zdjęć RTG w diagnostyce chorób przyzębia, a konkretnie zdjęć skrzydłowo - zgryzowych.

Zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe są stosowane do uzyskania obrazu koron zębów górnych i dolnych oraz przyzębia na jednym zdjęciu.  Pozwalają wykryć  próchnicę na powierzchniach stycznych, ocenić szczelność wypełnień, oraz przyzębie w odcinku przyszyjkowym. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH