PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szkolne gabinety stomatologiczne mają działać w wakacje

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
08-07-2021, 16:56
Szkolne gabinety stomatologiczne mają działać w wakacje Otwarte gabinety stomatologiczne w wakacje mają poprawić stan uzębienia dzieci (fot. Shutterstock)
Dla gabinetów dentystycznych praca w okresie wakacyjnym to możliwość wypełnienia kontraktów zawartych z NFZ,  a jednocześnie pozwoli to zintensyfikować walkę z próchnicą.
  • Ministerstwo Edukacji i Nauki dostrzega potrzebę wczesnej identyfikacji próchnicy u dzieci i młodzieży, gdyż choroba ta wpływa na zdrowie całego organizmu.
  • Resort edukacji i nauki widzi potrzebę, by szkolne gabinety stomatologiczne działały w wakacje.
  • Dentyści będą w ten sposób mogli wypełnić kontrakt z NFZ, gdyż wcześniejsza ich realizacja była utrudniona podczas epidemii.

W komunikacie MEiN wskazuje, że podczas wakacji dzieci mogą korzystać z gabinetów dentystycznych znajdujących się na terenie szkoły.

- To dobry czas, aby nadrobić zaległości w opiece stomatologicznej, jakie pojawiły się w związku z zawieszeniem stacjonarnej pracy szkół i placówek oraz ograniczonym dostępem do świadczeń medycznych - zaznaczono.

Według resortu edukacji i nauki funkcjonowanie gabinetów dentystycznych w okresie wakacyjnym pozwoli także niektórym lekarzom dentystom na wypełnienie kontraktów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ich wcześniejsza realizacja była bowiem utrudniona ze względu na ograniczenia czasu epidemii.

MEiN zachęca dyrektorów szkół, aby przeprowadzili w swoich szkołach działania organizacyjno-informacyjne związane z możliwością korzystania z opieki stomatologicznej podczas wakacji. Proponuje, aby obejmowały one: stworzenie odpowiednich warunków do funkcjonowania gabinetu stomatologicznego w szkole w czasie przerwy wakacyjnej, poinformowanie rodziców o możliwości korzystania przez dzieci z opieki stomatologicznej, ustalenie wraz z lekarzem dentystą oraz rodzicami sposobu funkcjonowania gabinetu stomatologicznego w szkole, który będzie uwzględniał specyfikę czasu wakacji.

Przypomina ponadto, że w okresie wakacyjnym dzieci mogą korzystać z opieki dentystycznej w gabinetach, z którymi organ prowadzący zawarł umowę na świadczenie usług stomatologicznych.

Podkreśla, że udzielanie świadczeń stomatologicznych odbywa się zawsze w obecności i za zgodą rodzica/opiekuna dziecka. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH