• Jesienna akcja szczepień była tematem konferencji prasowej, w której wzięli udział przedstawiciele resortu zdrowia i prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - Grzegorz Cessak
  • Dobór preparatów: szczepienie podstawowe jest wykonywane wersją podstawową szczepionek, dawka pierwsza przypominająca w miarę dostępności  nowym preparatem, druga dawka przypominająca tylko w wersji BA.1, wersja  BA.4 i BA.5, w miarę dostępności
  • Wyniki badań wskazują, że przeciwciała wytworzone przez adoptowane szczepionki mogą neutralizować inne podwarianty Omikron przede wszystkim BA.2, BA.2.75 i BA.5

Dawka przypominająca. Dwie nowe rekomendowane szczepionki

W czasie konferencji prasowej Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przypomniał, że we wrześniu Europejska Agencja Leków rekomendowała zatwierdzenie dwóch typów szczepionek przeciw COVID-19, ukierunkowanych na podwarianty omikron koronawirusa SARS-CoV-2, a także na pierwotny szczep wirusa, dlatego nazywamy je dwuwalentnymi szczepionkami - 1 września była rekomendacja ukierunkowana na podwariant BA.1 omikronu, a 12 września - ukierunkowana na podwarianty BA.4 BA.5 omikronu.

- Szczepionki adoptowane są obecnie dopuszczone wyłącznie jako dawki przypominające przeznaczone dla osób od 12. roku życia z trzymiesięcznym odstępem od ostatniego szczepienia lub przechorowania - wyjaśnił prezes Cessak.

Wirus nieprzewidywalny. Szczepionka przeciwko COVID-19 skuteczna

Zwrócił uwagę, że Europejska Agencja Leków (EMA) wydała rekomendacje, że wszystkie zatwierdzone szczepionki adoptowane rozszerzą odporność przeciwko wariantom budzącym obawy, zwłaszcza wariantowi Omikron i pokrewnym podwariantom.

Nie można spekulować, które szczepionki adoptowane zapewnią najwyższą ochronę, ponieważ nie można przewidzieć, jakie warianty wirusa pojawią się i będą krążyć w okresie jesienno-zimowym - zaznaczył Cessak.

Kolejność szczepienia. Grupy ryzyka nadal mają priorytet

- W miarę dostępności szczepienia będziemy przede wszystkim chcieli szczepić te osoby, które mają powyżej 60 lat z chorobami przewlekłymi bądź mają jakieś inne upośledzenia układu immunologicznego - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zaznaczył, że od 16 września wszyscy mogą się zapisywać na szczepienie drugą dawką przypominającą.

- Udając się na czwarte szczepienie, drugim boosterem, pacjent nie wybiera między szczepionką BA.1. a BA.4./BA.5. Obie szczepionki są równie bezpieczne i równie skuteczne. Decyduje o tym dostępność dawki w punkcie szczepień - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Wybór preparatu. Obie szczepionki jednakowo dobre

-Prosiłbym, żebyśmy nie traktowali tego szczepienia jak nowej wersji telefonu. Obie szczepionki są tak samo skuteczne. Nie wybieramy spośród tych dwóch - powtórzył  Andrusiewicz.

Tymczasem Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób i EMA podkreślają, że nowe warianty pojawiające się w późniejszym okresie bieżącego roku mogą być bliższe podwariantowi BA.2 niż BA.5, informował Cessak.

Przyznał, że może się także pojawić całkowicie nowy wariant, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

- Wszystkie obecnie dopuszczone szczepionki adoptowane należy uważać za równoważne i skuteczne w obecnej sytuacji pandemicznej, jeszcze raz podkreślił Cessak.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zaznaczył, że wyniki badań wskazują, że przeciwciała wytworzone przez adoptowane szczepionki mogą neutralizować inne podwarianty Omikron przede wszystkim BA.2, BA.2.75 i BA.5. Preparaty te  wykazują pozytywny profil bezpieczeństwa mierzony miejscową i ogólnoustrojową reaktogennością, który jest bardzo podobny w porównaniu z pierwotnymi szczepionkami, które mieliśmy w szczepieniu podstawowym.

Działania niepożądane tych szczepionek były podobne do obserwowanych po zastosowaniu szczepionek pierwotnych i były zazwyczaj łagodne i krótkotrwałe.