PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczepionka skuteczna na Omikron. Od września dla kogo?

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
28-06-2022, 12:07
Szczepionka skuteczna na Omikron. Od września dla kogo? Na jesieni szczepienia przeciw COVID-19 nowym preparatem Fot. Shutterstock
Na jesieni na rynku znajdzie się szczepionka, która będzie skuteczniej chroniła przed zakażeniami wariantem Omikron - zapowiada Adam Niedzielski minister zdrowia. Dla kogo będzie dostępna czwarta dawka?
  • Walka z zakażeniami SARS-CoV2 od jesieni ma być skuteczniejsza. Dwaj producenci szczepionek zapowiadają nowy rodzaj preparatu, który będzie chronił przed wariantem Omikron
  • Szczepienie tym preparatem, jako czwarta dawka, albo dla wybranych grup wiekowych albo dla całej populacji. Odpowiednio do zaleceń EMA
  • W najczarniejszych prognozach na jesieni kolejna fala pandemii, nawet do 30 tys. hospitalizacji dziennie

Czwarta dawka. Szczepionka przystosowana do wariantu Omikron

Minister zdrowia zapytany w RMF FM o czwartą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 odpowiedział, że rząd patrzy na to "przez pryzmat Europejskiej Agencji Leków" i jej decyzji.

- W tej chwili mamy deklaracje od największych producentów, że w najbliższym czasie zostaną dostarczone dokumenty, które będą pokazywały, że szczepienie nie jest przeciwko pierwotnej wersji koronawirusa, tylko względem omikronu - wyjaśnił.

Niedzielski przekazał, że w ubiegłym tygodniu otrzymał informację od jednego z producentów - Moderny, że udało im się pierwsze badania nowej szczepionki przeprowadzić, a deklaracja ich dotyczącą będzie składana Unii Europejskiej prawdopodobnie w sierpniu.

- Jak EMA zatwierdzi te badania, te szczepionkę, to my również przedstawimy ją do korzystania. Obaj producenci deklarują, że we wrzesień wjedziemy już z tą szczepionką, która będzie dostosowana do wariantu omikron - zaznaczył. Jednocześnie dodał, że wtedy też będzie można rozpocząć szczepienie czwartą dawką konkretnych grup wiekowych, bądź całej populacji, wraz z zaleceniami EMA.

Ludzie nadal chorują na COVID-19. Mimo lata

Minister zdrowia zapytany został również o najnowsze prognozy rozwoju pandemii COVID-19. Polityk zaznaczył, że nie możemy mówić o "wakacjach od koronawirusa", ponieważ epidemia cały czas jest z nami i nowe przypadki cały czas występują.

- Według krótkookresowych prognoz (...) na początku lipca widzimy pewne przejściowe zwiększenie do około tysiąca przypadków zakażeń dziennie. To przyspieszenie nie powinno w lipcu przerodzić się w duże przyrosty - wyjaśnił.

Odnosząc się do prognoz długookresowych, zaznaczył, że są one obarczone większym ryzykiem, m.in. dotyczącym utrzymania się immunizacji w populacji po ostatniej fali omikronu.

Jesień pod znakiem masowych zachorowań na COVID-19?

- Prognozy, które miałem okazję oglądać, mówiły nawet o przyroście zakażeń do kilkudziesięciu tysięcy w październiku. Czarny scenariusz, który był tam przedstawiony, mówił nawet o 30 tysiącach hospitalizacji - przekazał Niedzielski, jednocześnie dodając, że jest to tylko jeden ze scenariuszy. Najlepszy scenariusz, jak tłumaczył, zakłada, że żadnego zaburzenia pandemicznego nie będzie.

- Uważam, że na pewno po sezonie letnim będziemy mieli przyspieszenie zjawisk pandemicznych. To przyspieszenie prawdopodobnie, moim zdaniem, nie będzie wymagało zniekształcenia życia społecznego - zakończył. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   szczepionka   pandemia  

POLECAMY W SERWISACH