PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczepienie chroni dzieci 5-11-letnie przed zakażeniem Omikronem i ciężkim przebiegiem infekcji

Autor: PAP • Źródło: PAP
26-08-2022, 11:59
Szczepienie chroni dzieci 5-11-letnie przed zakażeniem Omikronem i ciężkim przebiegiem infekcji Szczepienie chroni dzieci 5-11-letnie przed zakażeniem Omikronem i ciężkim przebiegiem COVID-19 Fot. Shutterstock
Badania na grupie blisko 260 tys. dzieci wynika, że  szczepionka mRNA zmniejsza ryzyko zakażenia Omikronem i hospitalizacji wśród dzieci w wieku 5-11.
  • Wiele dyskusji wywołuje kwestia, czy lepiej się zaszczepić przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 dostępną obecnie szczepionką czy preparatem dwuskładnikowym, jaki ma być wprowadzony na rynek najwcześniej w połowie września tego roku
  • Ta druga szczepionka ma przeciwdziałać infekcjom zarówno wersją koronawirusa, który wywołał pandemię, jak i Omikronem, czyli jego najnowszym wariantem
  • Prowadzone do tej pory badania w różnych krajach potwierdzają znaczną redukcję ryzyka zakażenia i ciężkiego przebiegu COVID-19 po zaszczepieniu dwoma dawkami szczepionki mRNA

Omikron. Badania nad skutecznością szczepionki mRNA

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące szczepień przeprowadzonych od 21 stycznia do 8 kwietnia 2022 r., a więc w okresie, gdy na całym świecie szybko się rozprzestrzeniał Omikron. Wariant ten wykryto w listopadzie 2021 r. i szybko zastępował on dominującą jesienią ubiegłego roku Deltę.

W badaniach pod uwagę wzięto 255 936 dzieci w wieku od 5. do 11. roku życia zamieszkałych w Singapurze. Były w tej grupie zarówno dzieci zaszczepione dwoma dawkami, jak i te nieszczepione oraz zaszczepione tylko jedną dawką. Do szczepień użyto preparat w technologii mRNA amerykańskiego koncernu Pfizer oraz niemieckiej firmy BioNTech.

- Otrzymane wyniki potwierdziły, że szczepienie zmniejsza ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 i hospitalizacji wśród dzieci w wieku 5-11 - stwierdza na Twitterze Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Trzeba jednak podkreślić, że dotyczy to okresu, gdy dominował już Omikron, bardziej zaraźliwy wariant tego wirusa.

Skuteczność szczepionki mRNA. Podobna wobec dzieci i dorosłych

Z analiz tych wynika, że szczepienie pełnym schematem preparatem Pfizera w 82,7 proc. chroniło dzieci przed hospitalizacją (w porównaniu do tych niezaszczepionych). Jak podkreślają autorzy badania, jego efektywność była zatem podobna jak wśród dorosłych zaszczepionych trzema dawkami w czasie dominacji Omikrona.

Jednak podobne badania w USA wypadły gorzej. W Stanach Zjednoczonych skuteczność szczepionki mRNA Pfizera wśród dzieci od 5. do 11. roku życia w konfrontacji z Omikronem, jeśli chodzi o ryzyko hospitalizacji - oceniono na 68 proc.

Mniejsza jest też skuteczność tego szczepienia w odniesieniu do zakażenia. W przypadku wirusa SARS-CoV-2, potwierdzonego badaniem PCR, szczepienie w Singapurze zmniejszało ryzyko infekcji o 65,3 proc. Było ono zatem mniejsze niż w II i III fazie badań klinicznych tej szczepionki, jakie w czerwcu 2021 r. przeprowadzono wśród 2268 dzieci w USA, Hiszpanii, Finlandii oraz Polsce. Wtedy skuteczność tego preparatu, jeśli chodzi o ryzyko zakażenia, oceniano na 90,7 proc., a był to okres, gdy dominowała Delta.

Dwie dawki szczepionki. Dają skuteczną ochronę

Trzeba jednak pamiętać, że szczepienie ma głównie chronić przed ciężkim przebiegiem choroby i jej powikłaniami. - Nasze badanie wskazuje na to, że szczepienie (dostępnym obecnie preparatem mRNA - przyp. PAP) chroni przed infekcją jak i poważną chorobą - zaznaczają autorzy badania pod kierunkiem dr Sharon Tan. Dodają jednak, że ważne jest, by szczepienie było wykonane co najmniej dwoma dawkami. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   badania naukowe   COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH