
- Druga dawka przypominająca szczepionki przeciwko COVID-19 jest dostępna dla pracowników medycznych od 17 sierpnia
- Do tej pory na IV dawkę szczepionki zarejestrowało się w Polsce 1,25 mln osób, a zaszczepiło się 1,04 mln
- MZ zaleca jako drugi booster ten sam preparat, który podano jako pierwszą dawkę przypominającą
Nocne zapisy na IV dawkę szczepionki przeciwko COVID-19
Od 17 sierpnia pracownicy wykonujący czynności zawodowe w placówkach ochrony zdrowia, w tym w aptekach i punktach aptecznych, i studenci kierunków medycznych mogą zaszczepić się drugą dawką przypominającą przeciwko COVID-19.
- Dziś w nocy wystawiliśmy 382 tys. e-skierowań na czwartą dawkę szczepienia przeciw COVID-19 dla personelu medycznego - podał szef resortu zdrowia na Twitterze.
Poinformował również, że dotychczas na drugiego boostera zarejestrowało się 1,25 mln osób, a zaszczepiło się 1,04 mln z nich.
IV dawka. Którą z dostępnych szczepionek wybrać
W drugim szczepieniu przypominającym stosowane są wyłącznie szczepionki mRNA. Są to Comirnaty (Pfizer-BioNTech) i Spikevax (Moderna). Do podania drugiej dawki przypominającej zaleca się ten sam preparat, którym zrealizowano pierwszą dawkę przypominającą.
W pierwszej kolejności szczepienia powinny objąć personel medyczny mający bezpośredni kontakt z pacjentami i z materiałem zakaźnym lub narażony na zakażenie wirusem SARS-COV-2.
Należy zachować odstęp co najmniej czterech miesięcy od podania pierwszej dawki przypominającej.
Szczepieniu podlegają również pracownicy medyczni zakładów leczniczych dla zwierząt.
Resort informował, że nie zaleca się wykonywania badań serologicznych w celu oceny odpowiedzi na dotychczasowe szczepienie.

Czytaj więcej
Kiedy pacjent dopuszcza się szalbierstwa. Co mu grozi?Ułatwienia w dostępie do szczepień
W razie braku automatycznie wystawionego e-skierowania na podanie drugiej dawki przypominającej lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie osobom uprawnionym do szczepienia, oceniając odstęp od ostatniego szczepienia i przynależność do grupy ryzyka.
Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 55 704 314 szczepionek.

Komentarze