PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczepienia lekarzy i lekarzy dentystów jak po grudzie

Autor: miro • Źródło: ms
04-03-2021, 14:37
Szczepienia lekarzy i lekarzy dentystów jak po grudzie Szczepionka przeciwko COVID-19 - medycy w kolejce oczekujących
Dotychczas zaszczepionych zostało zaledwie 40 proc. lekarzy dentystów i 46 proc. lekarzy (koniec lutego) to zdecydowanie mniej od medialnych zapewnień Ministerstwa Zdrowia – alarmuje NRL.

Nie tak dawno temu podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk podał dobrą wiadomość, że udało się zaszczepić 94 proc. wszystkich lekarzy. Teraz okazuje się, że odsetek ten nie przekroczył nawet połowy.

Aktualne dane pokazują, że przekazywane dotychczasowo przez resort informacje były przeszacowane i wprowadzały w błąd opinię publiczną. Tego typu niejasności przeszkadzają w odpowiednim rozplanowaniu pracy w podmiotach leczniczych czy też w kształceniu młodych lekarzy. Przykładem może być decyzja w sprawie najbliższego terminu części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalistycznego – czy w obliczu upublicznionych danych egzaminy ustne powinny się odbyć? – pyta NRL.

Samorząd lekarski obawia się, że poprzednie zapewnienia o wysokiej wyszczepialności wśród lekarzy mogły być pierwszym krokiem w kierunku odebrania osobom walczącym z pandemią COVID-19 dodatku 100 proc. Nie wspominając już, że zasady wypłacania lekarzom dodatku covidowego są nieprecyzyjne i różnie interpretowane, przez co za taką samą pracę jednym lekarzom dodatek jest wpłacany, podczas gdy innym nie.

Liczba wciąż niezaszczepionych lekarzy i lekarzy dentystów może być powodem braku ciągłości w opiece i leczeniu pacjentów, w szczególności, że nie wiadomo kiedy ani gdzie będą szczepieni. W opinii samorządu lekarskiego szczepienia personelu medycznego powinny być jak najszybciej przywrócone w celu ograniczenia emisji wirusa, a tym samym przestojów w opiece medycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH