PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczecin: gabinetów mniej, środków z NFZ - więcej

szaft
16-07-2014, 07:53
Szczecin: gabinetów mniej, środków z NFZ - więcej W Szczecinie zęby można wyleczyć bezpłatnie w 80 placówkach (fot. Fotolia/PTWP)
Szczecińscy pacjenci martwią się malejącą liczbą gabinetów stomatologicznych, realizujących bezpłatne leczenie stomatologiczne. Narodowy Fundusz Zdrowia uspokaja, że nie ma powodów do obaw, ponieważ w drugim półroczu oddział przeznaczył na dentystykę więcej środków, niż w pierwszych sześciu miesiącach roku.

W Szczecinie dużo mówi się m.in. o braku kontraktu dla przychodni Szpitala Wojskowego, gdzie do tej pory udzielano kilka tysięcy usług stomatologicznych rocznie. Kontraktu nie dostała też Poradnia Stomatologiczna Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, która świadczyła usługi od 1998 roku. W obydwu przypadkach zostały złożone odwołania.

Przedstawiciele lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia uspokajają, że mieszkańcy Szczecina nie powinni drżeć w obawie o brak dostępu do lekarza dentysty. Owszem, przyznają, że gabinetów jest mniej, ale w drugim półroczu na leczenie stomatologiczne w województwie zaplanowano o 2,3 mln więcej niż w pierwszym. NFZ przekonuje, że zagwarantuje to pacjentom „bardziej kompleksową i dłużej dostępną" opiekę. 80 gabinetów wyłonionych w konkursie ma sprostać zadaniu. Podpisano z nimi pięcioletnie umowy.

Liczba ta może się jeszcze ostatecznie powiększyć, ale niewiele. Wszystkie z 54 odwołań placówek zostało oddalonych. 10 gabinetów próbuje przekonać Fundusz do swoich racji w drugiej instancji.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH